Grambling State se bori za pobjedu u svojoj prvoj utakmici muškog NCAA turnira, pobjedivši Montanu State u OT

DAYTON, Ohio — Jimel Cofer zabio je svih svojih 19 koševa u drugom poluvremenu i produžecima, a Grambling State se oporavio od 14 koševa zaostatka i pobijedio Montanu State 88-81 i ostvario svoju prvu pobjedu na muškom NCAA turniru u povijesti programa u Prva četiri u srijedu navečer.

Prvaci Jugozapadne atletske konferencije Tigersi (21-14) napreduju kao 16. nositelji u Srednjozapadnoj regiji i igraju protiv 1. nositelja Purduea u petak navečer u Indianapolisu.

“Nevjerojatan. Od toga je napravljen March, dušo,” rekao je trener Grambling Statea Donte’ Jackson. “Moraš pronaći način da se boriš, ostaneš u igri i imaš tu posljednju trku.”

Robert Ford III iz Montane State postigao je svoju petu tricu u utakmici i izjednačio na 78-78 za prvaka turnira Big Sky Conference s 2:02 do kraja produžetka, ali Grambling je zaledio utakmicu s linije slobodnih bacanja s osam uzastopnih bodova.

Montana State (17-18) postigao je 1 od 6 u finalu 1:27.

Antwan Burnett i Jourdan Smith imali su po 18 poena za Tigerse.

Grambling State prvi je put igrao na NCAA turniru unatoč omjeru 2-10 na početku sezone. Tigersi su ostvarili veliki skok u drugom poluvremenu, krenuvši u niz od 21-6 kako bi izbrisali svoj deficit od 42-33 na poluvremenu. Cofer, koji nije igrao u prvom poluvremenu, preokrenuo je polaganje u individualnoj seriji od 6-0 da bi Tigersima donio prvo vodstvo u drugom poluvremenu pri rezultatu 60-59 s preostalih 5:47 u regularnom dijelu.

Cofer je izjednačio rezultat s 34 sekunde do kraja da bi izjednačio na 72-72, a Brandon Walker iz Montane Statea propustio je potencijalno polaganje za vodstvo s 9 sekundi do kraja i poslao utakmicu u produžetke.

Montana State šutirao je 63% u prvom poluvremenu i držao vodstvo od čak 14 u svom trećem uzastopnom nastupu na NCAA turniru.

“Bilo je nekih jasnih zamaha”, rekao je trener Montane State Matt Logie.

Ford je imao 26 poena, uključujući šest trica, za vodstvo Montana Statea.

“Samo bih rekao da razumijem koliko je teško doći ovamo”, rekao je Ford. “Ima puno sjajnih igrača u ligi. Ima puno sjajnih timova. Najveći dio je razumijevanje što je potrebno da se stigne ovamo i kakav je osjećaj kada dođete ovdje.”

Prva četvorka otišla je u produžetke po prvi put otkako je Notre Dame pobijedio Rutgers 89-87 u dvostrukom produžetku 2022. godine.