Azzurri eliminirani, Juve na Svjetskom klupskom prvenstvu

Xavijeva Barcelona ući će u četvrtfinale Lige prvaka 2023.-2024. Blaugrana je danas, 12. ožujka 2024., nakon remija 1-1 u prvoj utakmici kod Maradone kod kuće pobijedila Napoli s 3-1, a u dvoboju svladala Calzoninu momčad te tako ispala iz Lige prvaka i izgubila priliku za pobjedu odlučujuće bodove za kvalifikacije za Svjetsko klupsko prvenstvo, ostavljajući put Juventusu.

Utakmica

Calzona bira Rrahmanija zajedno s Juanom Jesusom u središnjoj obrani, a Mario Rui preferira Oliveru na lijevom boku. Traoré pobjeđuje u run-offu s Cajusteom u sredini terena, dok je trident prvi. Teški izostanci kod Blaugrane, s obzirom da se Xavi mora odreći Pedrija, De Jonga i Gavija, te Ferrana Torresa, Baldea i Marcosa Alonsa. Xavi bira dva veznjaka Gundogana i Fermina Lopeza, a šesnaestogodišnji Yamal također je starter, a Raphinha je pobijedio u drugom krugu s Joaom Felixom s druge strane trozupca.

Intenzivno i emotivno prvo poluvrijeme na Olimpijskom stadionu Lluis Companys između Barcelone i Napolija, a prva je prilika došla od domaće momčadi u 1. minuti, a Yamal je primio Fermina Lopeza na rubu kaznenog prostora i pucao iz prve namjere, ali vrlo visoko. Međutim, Napoli odgovara odmah u 4. minuti s Politanom koji vertikalizira prvu namjeru za Osimhena koji, oči u oči s Ter Stegenom, šutira na njega, ali linijski sudac podiže svoju zastavicu signalizirajući ofsajd. Presing Xavijeve momčadi pojačava intenzitet.

U 13. minuti Cubarsijeva lopta dolazi do Fermina Lopeza koji u padu puca, ali povisuje udarac. U 15. minuti Barca je povela preko Fermina Lopeza koji najbolje iskorištava Raphinhin servis u središtu kaznenog prostora i glatko pobjeđuje Mereta za 1-0. Barca ne staje i nakon dvije minute udvostručuje prednost. U 17. minuti Cancelo je zabio i još jednom zabio nakon stative koju je pogodio Raphinha za krunu protunapada_ 2-0. Strašan jedan-dva od Blaugrane.

Napoli se pokušava pregrupirati i uspijeva vratiti utakmicu na noge u 30. minuti: Di ​​Lorenzo okomiti za Politana koji se iskrcava za Rrahmani koji je prvi pronašao korner za povisio na 2-1. U 34. minuti Napoli je bio blizu izjednačenja: Mario Rui ubacio je na daljnju stativu za Di Lorenza koji je glavom uputio prema peti, no uslijedila je sjajna intervencija vratara Blaugrane opozvanom rukom koja je spasila rezultat. U 50. minuti Osimhen ostaje na zemlji nakon kontakta s Cubarsìjem u prostoru i traži jedanaesterac, dolazi do dodira u nogu, ali za suca Makkelieja sve je u redu.

Početkom drugog poluvremena Napoli je još uvijek bio pod pritiskom, au 47. minuti Kvaratskhelia je došao na red za izjednačenje. Gruzijac prima loptu na rubu kaznenog prostora i završava okretanjem, dodirujući stativu. Nakon što je strah prošao, Xavi pokušava podići svoje težište, au 55. minuti Raphinha pokušava ponovno, ali Meret odbija. Isti Brazilac pokušao je nedugo zatim ponovno iz slobodnog udarca, ali je vratar Napolija bio pozoran.

Napoli posustaje i ponovno riskira u 68. minuti: iz kornera lopta završava u prostoru Sergija Roberta, koji je šutira prema malom prostoru, gdje ju prvo Araujo, a zatim Yamal odbija u mrežu. ali sudac sve staje zbog nepravilne pozicije napadača Blaugrane. U 74. minuti Meret je opet bio glavni akter iznenadnim udarcem Gundogana s ruba kaznenog prostora.blokiran za korner.

Calzona također dovodi Raspadorija i diže glavu u 80. minuti gdje propušta senzacionalnu priliku: Olivera ubacuje na dalju stativu gdje se nalazi nova zamjena Lindstrom koji sam puca na vanjsku stativu. A po nepisanom zakonu nogometa ‘promašen gol, primljen gol’, treći pogodak Barcelone stiže u 83. minuti pri čemu je sjajnu akciju Blaugrane s loptom po zemlji iskoristio Lewandowski, a Sergi Roberto se razmijenio s Gundoganom i oči u oči s Meretom poslužio poljskog napadača koji posprema loptu u mrežu za odlučujućih 3-1. U završnici susreta Napoli je i dalje bio opasan, Kvaratskhelia je u 89. minuti prošao Yamala i poslužio Oliveiru koji puca iz prve namjere, ali pogađa gredu. Zatim je u 92. minuti Kvara opet bio blizu pogotka, ali je promašio samo stativu s desne strane Ter Stegena.