“Zvijezda je rođena” – 18-godišnji novak u Ferrariju ostavio dobar dojam na sve

18-godišnjak Oliver Bearman prvotno bi sudjelovao u utrci Formule 2 u Jeddahu, ali Carlos Sainz zbog upale slijepog crijeva Ferrari je odlučio baciti mladića u duboku vodu, koji je tako prvi put u životu krenuo u utrku Formule 1.

Koju je završio na sedmom mjestu, ispred svoja dva sunarodnjaka, Lando Norris (McLaren), kao i sedmerostruki svjetski prvak Lewis Hamilton (Mercedes) – po izboru gledatelja najbolji u konkurenciji.

“Osjećam se kao da sam sebi napravio dobar show, a to je najvažnije, zar ne? Uvjeti nisu bili idealni jer nisam napravio puno krugova na stazi prije utrke, ali mislim da sam izvukao maksimum iz dana,” rekao je Bearman nakon VN Saudijske Arabije.

Veliki zagrljaj tate nakon utrke:

Postao je najmlađi britanski vozač u Formuli 1, au povijesti serije bilo je samo dvoje ljudi koji su završili utrku mlađi od njega.

Bearman se kartingom počeo baviti s osam godina, a prvi ozbiljniji rezultat ostvario je 2021. godine, kada je skupio i talijanski i njemački naslov Formule-4. 2022. godine već je nastupio u Formuli 3 i završio treći, a prošle godine je završio šesti u Formuli 2. Bearman je član Ferrarijevog programa akademije od 2021., a prošle je sezone sudjelovao na dva slobodna treninga u Haasu.

Nakon aktualne utrke novopridošlica je rekao da se osjeća bržim od onoga koji je završio ispred njega Kod Fernanda Alonsa i kod Georgea Russellaali ih nije mogao ugristi.

“Izgubio sam previše vremena kada sam prestigao Hülkenberga, jer je on koristio svoju rutinu da se dobro brani od mene za krugove. Bila je to moja pogreška, ali svejedno sam imao dobru utrku. Boljela su me leđa i vrat jer ova sjedala ne trebaju dvije minute za podešavanje, ali nismo imali dovoljno vremena da ih fino namjestimo. No, to mi je dalo i dobar motiv da što prije stignem na cilj”.

Bearman je ostavio dobar dojam na sve, šef tima Ferrari, Frederic Vasseur rekao je da je odradio fantastičan posao, dodavši kako prema podacima novak nije napravio niti jednu pogrešku.

Vozač Ferrarija koji je utrku završio na trećem mjestu, Charles Leclerc svi su mogli vidjeti koliko je Bearman talentiran i bilo je samo pitanje vremena kada će postati stalni igrač F1.

„Zvijezda je rođena! Uskočiti u Ferrari u tako kratkom vremenu, na stazi strašnoj kao Jeddah, a onda izdržati pritisak i prestići Landa i Lewisa, nije ništa” – pohvalio ga Bearman je svjetski prvak iz 1996. Damon Hill. Norris mu je također čestitao kada je na X napisao da je napravio odličan posao.