Europska liga: Slavija i Sparta Prag se opraštaju u osmini finala

Sparta je u oba dvoboja primila 11 golova od Liverpoola.

Praški nogometni klubovi Slavia i Sparta u osmini finala oprostili su se od Europske lige. Slavija je u uzvratnoj utakmici u četvrtak (14. ožujka) izgubila od AC Milana 1:3, kada je od 20. minute igrala bez isključenog Tomáša Holeša.

U prvom meču na zemlji od protivnice je izgubila 2:4. Slovački branič Michal Tomič startao je za “sašivene” iz drugog poluvremena, krilo Ivan Schranz koji je startao u 83. minuti također je počeo na klupi zbog lakše ozljede.

Sparta je nakon domaćeg poraza od Liverpoola 1:5 u uzvratnoj utakmici na svom terenu izgubila od engleskog kluba 1:6, a za “redse” je od 58. minute igrao slovački reprezentativac Lukáš Haraslín.

Nadomak prvog ovosezonskog poraza i iznenađujuće eliminacije bio je Bayer Leverkusen koji je s dva pogotka Patrika Schicka u produžecima na kraju svladao azerbajdžanski FK Karabach 3:2 i plasirao se u četvrtfinale.

Već u 20. minuti slave crvenim kartonom

Slavija je krenula hrabro, au 14. minuti priliku Mojmíra Chytila ​​blokirao je Mike Maignan. Ipak, vratar AC-a je nakon 20 minuta morao zamijeniti zbog ozljede, a zamijenio ga je Marco Sportiello.

Trenutak kasnije došao je ključni trenutak utakmice, kapetan “ušivenih” Holeš je nehotice stao na nogu Davideu Calabriji i dobio crveni karton, sudac ga je dodijelio tek nakon dužeg proučavanja videa.

Gosti su odmah iskoristili power play, vratar Jindřich Staněk neutralizirao je bijeg Christiana Pulisica i Rafaela Lea, ali naknadno već primio gol. Pulišić je otvorio gol u 34. minuti, Ruben Loftus-Cheek odmah iskoristio dodavanje Thea Hernandeza iz blizine, a pred sam odmor Leao je pogodio izvan šesnaesterca – 0:3.

U drugom poluvremenu gosti nisu nikamo srljali i sačuvali su vodstvo. Na kraju su samo dopustili domaćima da smanje rezultat, a na 1:3 povisio je Matěj Jurásek preciznim udarcem izvan šesnaesterca.

Sparta je u 14 minuta primila četiri gola

Sparta je na Anfield Roadu doživjela četvrt sata užasa, gubila je 0:4 nakon 14 minuta. Ogromne pogreške obrane rezultirale su s četiri pogotka u sedam minuta, a redom su zabijali Darwin Nunez, Bobby Clark, Mohamed Salah i Cody Gakpo.

Češki prvak tada je nakratko zaustavio domaći stroj za postizanje pogotka, a do odmora je mogao smanjiti rezultat zahvaljujući Veljku Birmančeviču. Nakon izmjene strana, još je dvaput primio i drugim pogotkom u utakmici Gakpoa povisio na 6:1. Nizozemski reprezentativac bio je blizu hat-tricka, treći mu je pogodak poništen zbog zaleđa.

U četvrtfinalu je i prošlogodišnji finalist

U četvrtfinale se plasirao i Olympique Marseille koji je nakon pobjede od 4-0 u prvom susretu s Villarrealom bio dovoljan poraz od 1-3 u uzvratu u Španjolskoj. West Ham je izbrisao zaostatak od jednog pogotka iz prve utakmice u Freiburgu (0-1) i izborio se za među osam najboljih zahvaljujući ogromnom domaćem trijumfu od 5-0. Mohammed Kudus postigao je dva gola za engleski klub.

U četvrtfinalu neće nedostajati prošlogodišnji finalist AS Rome, iako je sudionik talijanske Serie A izgubio 0:1 kod Brightona, ali je prošao dalje domaćom pobjedom 4:0. Danny Welbeck postigao je jedini pogodak za domaće.

Nakon remija 2:2 u prvom susretu kod FK Karabacha, Bayer Leverkusen bio je samo korak do eliminacije kada je u uzvratnom susretu kod kuće izgubio 1:2. No, češki napadač Patrik Schick u produžetku je dvaput pogodio i nakon trijumfa od 3:2 veselio se i lider njemačke Bundeslige. “Farmaceuti” ostaju posljednja neporažena momčad ove sezone među klubovima iz velikih europskih liga.

Ždrijeb četvrtfinala EL-a na rasporedu je u petak, 15. ožujka u Nyonu u Švicarskoj.