U ofsajdu nije postignuto 2 potencijalna gola dok su Portland Thornsi gubili prvi meč protiv Gothama

Tjedan dana nakon što je trojka Sophije Smith zamalo dovela do nevjerojatnog povratka, sve je bilo u vezi s dva gola koja nisu bila u nedjelju popodne.

Smith, napadač Thornsa, zabio je mrežu u drugoj i 61. minuti na Providence Parku tijekom domaće utakmice Portlanda protiv NY/NJ Gotham FC.

Obojica su odbijena zbog dosuđenja zaleđa.

To je potencijalnu pobjedu pretvorilo u još jedan težak poraz, budući da je Portland pao 1-0 od prošlosezonskog prvaka NWSL-a pred 19.857 — najvećom publikom koja se ikada okupila na otvaranju utakmice Thorns kod kuće.

“Mislim da nisam mogao tražiti više u smislu pokušaja pobjede u utakmici,” rekao je trener Thornsa Mike Norris. “Nisam siguran da smo mogli učiniti više bez da osvojimo jedan ili tri boda. Trud je bio tu. Nikada nismo stali. Što se tiče načina na koji smo započeli utakmicu i igrali tijekom 90 (minuta), bilo je istinito ono što želimo biti i ono što vjerujemo da jesmo.”

Unatoč impresivnoj igri Smitha i napadu Portlanda koji je začinio Gothamov gol s 15 udaraca, od kojih je šest pogodilo okvir gola, Gotham (1-0-0, 3 poena) je kapitalizirao i preokrenuo utakmicu u 71. minuti kada je napadačica Esther Gonzalez pogodila je dobro postavljenim ubačajem u sredinu šesnaesterca.

Thornsi su postigli posljednja tri gola u 5-4 porazu od Kansas City Currenta prošle subote, ali ovaj put nije bilo vatrometa u kasnoj utakmici iz Portlanda (0-2-0, 0 bodova).

“Osjećam se ponosno na reakciju grupe nakon prošlog tjedna,” rekao je vezni igrač Sam Coffey. “Mislim da prošli tjedan nismo bili svoji. Mislim da nismo imali dovoljno vjere u sebe i jedni u druge. I mislim da se to (po) pokazalo večeras. … I mislim da od večeras možemo uzeti mnogo toga na što možemo biti ponosni.

“Ali na kraju dana, mi smo natjecateljski raspoloženi, želimo pobijediti. Ako ne pobijedimo, nismo sretni.”

Prije tjedan dana, eksplozivni ofenzivni izlet Thornsa nije mogao sasvim nadoknaditi slabu obrambenu izvedbu, ali u nedjelju je čvrsta zadnja linija omogućila obilje prilika.

Portland je prijetio udarcem u ranoj utakmici protiv Gothama, generirajući trio drugih izgleda unutar prvih 10 minuta.

Smith, koja je privukla nekoliko braniča, našla se donekle ograničenom većinom prvog poluvremena protiv Currenta prošlog tjedna, prije nego što je skupila par golova. U nedjelju je bila uobičajeno dominantna, rano i često pronalazeći loptu i igrajući ključnu ulogu u pritisku Thornsa. Često je uklizavala iza Gothamove zadnje linije, a čak i kada nije izravno upravljala napadom, pravila je niz prekršaja, od kojih su neki doveli do prilika za nastavak za druge.

“Ona će uvijek biti tako sjajna jedan na jedan,” rekla je branič Thornsa Becky Sauerbrunn, “ali mislim da je ono što smo večeras vidjeli koliko je posebna kada se vratila na gol i borila se s ovim izazovima i svladavala ih i kada to učiniti isključena i kada da se uzme. Pa mislim da ona samo raste.”

Coffey je ponovio: “Ona je uvijek prijetnja. Samo je pitanje kako i kako će to izgledati od utakmice do utakmice.”

Portland je dobro završio prvo poluvrijeme, unatoč tome što nije uspio iskoristiti rezultat. Thorns je posjedovao loptu većinu od šest minuta sudačke nadoknade, napravio nekoliko snažnih guranja i završio poluvrijeme s pet udaraca, od kojih su dva pogodila okvir gola.

U konačnici, bura se nije razlikovala od njihove mahnite završne dionice koja je potrajala do 100. minute u nedjelju: niz pogleda s velikim potencijalom za bodove koji su svi završili zamalo promašajima.

To je omogućilo Gothamu – koji je poslijepodne bio jedan od dva NWSL tima koji još žele debitirati – da pobjegne s pobjedom sličnom svom posljednjem gostovanju u Portlandu. Prošlog studenog Gotham je ugasio sezonu Thornsa u polufinalu doigravanja pobjedom 1-0 u produžecima.

Obrana je mučila Thornse prošle sezone, a Norris je priznao da je fokusirao puno više svoje energije na tu stranu terena ovaj tjedan nakon što je Portland prošlog tjedna dao pet golova.

Poboljšanje je obilježeno u nedjelju.

Sauerbrunn, koji je bio jedan od četiri Thornsa koji su sudjelovali za američku žensku reprezentaciju na Gold Cupu, ponovno je ušao u sastav ovog tjedna nakon što je propustio poraz Portlanda na otvaranju sezone i odmah je napravio razliku.

“Becky je klasa”, rekao je Norris. “Njena prisutnost je tu – njezino vodstvo. Mislim da ona samo odiše samopouzdanjem u smislu onoga što daje i vjerom i povjerenjem koje ima u druge igrače.”

Sauerbrunn je rekao da se radilo samo o nekim “manjim pomacima” i još jednom tjednu za novi izgled pozadine da bi se nastavilo s jelama koje su pomogle ojačati Portlandovu obranu.

“(Ja sam) frustrirana zbog cilja,” rekla je, “ali to su samo, znate, bolovi rasta, stvari koje moramo počistiti. Stvarno bih volio čistu plahtu. Mislim, što se tiče momčadske obrane, mislio sam da je to bila vrlo solidna utakmica. Samo sam frustriran. Čini se da lopta jednostavno ne ide u naš smjer.”

Dodala je: “Stvarno mislim da će bilo koji drugi dan, znate, lopta odskočiti u naš smjer. I stoga mislim da samo trebamo imati to uvjerenje da ako se nastavimo boriti i nastavimo raditi prave stvari i nastavimo biti hrabri, da će ljudi biti nagrađeni za to.”

Sljedeće: Thorns ponovno izlaze na teren u Providence Parku u 16:30 sljedeće subote u utakmici s Racing Louisvilleom.