JuJu Watkins zabija 30, odvodeći USC do Elite Eight pobjedom nad Baylorom

Elite Eight, upoznajte JuJu Watkins.

Po prvi put od 1994. godine, USC ženska košarkaška momčad krenula je u Elite Eight nakon pobjede od 74-70 nad Baylorom u subotu poslijepodne u Moda Centeru.

Watkins, nova zvijezda Trojanasa, zabio je rekordnih 30 poena.

I kada je utakmica još bila na vagi, Watkins je bio taj koji je preuzeo. S nešto više od tri minute do kraja, Watkins je uhvatio skok i vozio od kraja do kraja za sporno polaganje. Koš se računao, a ona je također ispraznila svoje slobodno bacanje kako bi USC-u donijela vodstvo od 67-63 — vodstvo koje Trojanci nikada ne bi prepustili.

U sljedećem posjedu, Watkins je blokirao pokušaj polaganja Baylorove Sarah Andrews. Prilikom sljedećeg izleta Bearsa, ona je izbacila loptu, pridonoseći prekršaju na satu. Večer je završila sa šest skokova, četiri asistencije i četiri blokade.

McKenzie Forbes zabio je 14 poena za USC (29-5), dok je Rayah Marshall upisao double-double s 11 poena i 16 skokova.

Unatoč tome što je vodio u utakmici u pogocima, Watkins nije imao čist napadački dan, završio je 8 od 28 s poda i 2 od 11 izvan luka. Ono gdje je bila posebno opasna bila je linija slobodnih bacanja, gdje je napravila 12 od 13. Baylor je kao momčad bila 7 od 12 s crte.

“Mislim da, iako sam imao 30, to nije bila moja najbolja noć.” rekao je Watkins. “Ali, iskreno, činim sve da pobijedim, mislim da je to uvijek prioritet. Bilo da se radi o obrani, ispravnoj igri, izvlačenju iz toga, sličnim stvarima, što god trebam učiniti.”

Prva četvrtina počela je traljavo, a obje su se momčadi mučile za spajanje udaraca. Trojanci su uspjeli preuzeti malo kontrole krajem četvrtine kada je Kayla Padilla ubacio tricu iz druge prilike i izjednačio na 11-11. Prva četvrtina završila je vodstvom Trojanasa s tankom razlikom od 18-16.

USC je letio u drugoj četvrtini, vodio je čak 11, ali Baylorov kasni skok smanjio je vodstvo na 37-31 do poluvremena.

Sredinom treće četvrtine, Baylor je započeo seriju od 6-0 koja je USC-a držala izvan koša dvije i pol minute. Ostalo je 2:53 u trećoj, Andrewsova trica donijela je Bearsima vodstvo od 50-49 — njihovo prvo nakon kraja prve četvrtine.

Otvoreno polaganje Rayaha Marshalla vratilo je Trojance na vrh 50 sekundi kasnije. Cirkusko polaganje Jade Walker dovelo je Bearse do vodstva 57-53 za kraj treće četvrtine.

S Baylorom koji je mogao šutirati iz daljine i USC-om koji je vodio sa samo tri poena, Marshall je bio taj koji je poslan na liniju slobodnih bacanja osam sekundi do kraja i mogao je završiti utakmicu sa samo jednim uspješnim pogotkom. Nakon što je uhvatila odbijenu loptu, tražila je Watkinsa ili Forbesa da uzmu loptu i budu faulirana, ali nije se mogla izvući iz obrane Baylor na vrijeme. Idući do crte pomislila je na svoju suigračicu.

“Sjećam se da sam gledao JuJu na crti cijelu utakmicu. Molio sam se, Bože, dopusti joj da napravi ovo, molim te dopusti joj da napravi ovo. Znaš što? Sad je moj red,” rekao je Marshall. “Dopustite mi da pozovem svog unutarnjeg JuJua, srušim ovo prvo slobodno bacanje, a nakon toga sam se na neki način radovao.”

Baylora je predvodio Andrews, koji je ubacio 17, dok je postigao 5 od 13 trica. Walker je postigao 15 poena.

“Tako sam ponosan na naš tim. Mi smo u Elite 8,” rekao je trener USC-a Lindsay Gottlieb. “Imamo nevjerojatnu skupinu mladih ljudi kojima je samo pobjeda stalo više od svega. Morali smo ih malo provjeriti nakon treće četvrtine. A za mene, kad možeš pobijediti, to je najveća stvar od svega, što smo tu malo udarili. Zapali su nas u toj trećoj četvrtini. Vratili smo se, pregrupirali i odlučili da moramo biti stvarno dobra verzija nas jer Baylor dolazi sa svime što imaju. I mislio sam da je to razlika, naš odgovor u četvrtoj četvrtini.

“Dakle, super ponosan i uzbuđen. A najvažnije je da želimo nastaviti s ovom momčadi. Želim ostati s njima koliko god je moguće. Tako da smo uzbuđeni što ćemo sutra trenirati i igrati u ponedjeljak.”

Subota nije bila prvi put da se Watkins natjecao u Rose Cityju. Tijekom zadnje godine u srednjoj školi, Watkins i Sierra Canyon Trailblazers natjecali su se u POA Holiday Classicu u srednjoj školi Franklin, s pobjedama nad Jeffersonom, Jesuitom i Camasom (Washington).

Nakon što je košarkaška sezona završila, Watkins se vratio u Portland kako bi se natjecao kao dio tima SAD-a na Nike Hoop Summitu.