Hokej na ledu | HIFK se uhvatio za naslov prvaka – izbacio Kiekko-Espoo u trećem ženskom finalu

HIFK otela je domaću prednost u finalnoj seriji ženskih hokejaških liga, kada je pobijedila Kiekko-Espoo u Tapioli 4-2.

Kao i nedjeljna utakmica, golman HIFK-a Miia Vainio došao do vrhunske utakmice, zahvaljujući kojoj HIFK vodi u seriji 2-1 s prvenstvom u četvrtak.

– Ponovno smo se žustro branili za prednost vlastitog gola, pohvalio se Vainio iz HIFK-a.

Kao i u prošlom finalu, HIFK je brzo postigao pogodak. Krilni igrač Julija Liikala napad tri na tri završio je već u drugoj minuti zahvaljujući solo udarcu u peti kut.

Vratar Kiekko-Espo Tiia Pajarinen morao biti jak i ubuduće, jer tandem Pauliina Salonen-Clara Rozierer Zaplet u 14. minuti bio je udvostručiti udaljenost za bijeg.

Na vrhu drugog seta, gostujući tim završio je večer sa svojim drugim, kada je Salonenov udarac našao put u zadnji gornji kut. Pajarinen je bio nemoćan u toj situaciji, jer su vidljivost paka blokirala tri svoja i jedan protivnički igrač.

Kardinalni grijeh domaćih bio je propuštanje srebra u izgubljenim situacijama za postizanje pogotka.

Čak ni superiorna snaga nije otvorila ciljnu liniju K-Espoo-a na početku, a HIFK-ov Rozier je čak morao narasti vrat u središnjem dijelu zbog svoje slabe vožnje.

od HIFK-a 19-godišnji vratar Vainio postao je heroj. Iznenadio je u utorak tek u 58. minuti, kada je K-Espoo bez vratara smanjio na 1-3.

U doigravanju, Vainio je blokirao ukupno dvije mrtve točke u pet mečeva. Njegov postotak obrana u doigravanju prije utorka bio je do 95,00.

U regularnoj sezoni dosegao je postotak obrana od 91,00 u svojih 11 mečeva, a skupio je pet čistih golova.

– Puno se radilo, pogotovo s psihičke strane. Kad je nastala situacija, trebalo je biti spreman, objasnio je Vainio iz HIFK-a.

Kao i prošli susret, HIFK-u je nedostajao napadač češke zvijezde Michaela Pejzlova, koji bi se mogao oporaviti i biti spreman za sljedeću utakmicu. Četvrto finale igrat će se u HIFK-ovoj matičnoj dvorani u Pirkkoli u Helsinkiju, budući da alternativno klizalište u helsinškom Nordenskiöldinkatu, koje je bilo u razmatranju, u isto vrijeme koristi za utakmice momčadi Jokerien Mestis.

– Domaća dvorana je uvijek domaća dvorana. Tamo (u Pirkkoli) imamo vlastite rutine. Osjećam da je to uvijek mala domaća prednost za nas, kaže Vainio.