Grant zabija 19, pogađa slobodna bacanja i šalje Duquesnea nadmašio BYU na muškom NCAA turniru

OMAHA, Neb. — Dae Dae Grant zabio je 19 koševa, uključujući četiri ubačena slobodna bacanja u posljednjih 10 sekundi, a 11. nositelj Duquesne natjerao je umirovljenog trenera Keitha Dambrota da radi još malo pobjedom 71-67 protiv šestog nositelja BYU u prvom kolu muškog NCAA turnira u četvrtak.

Jakub Necas je dodao 12 poena, a Jimmy Clark III je imao 11 za Atlantic 10 turnirskih prvaka koji su proslavili povratak na ples nakon 47 godina svojom prvom pobjedom tamo od 1969. Dukesi (25-11) će igrati protiv 3. nositelja Illinoisa ili br. 14. nositelj Morehead State za mjesto u Sweet 16 u subotu.

Cougarsi (23-11) su u drugom poluvremenu zaostajali čak 14 prije nego što su izjednačili čak i kada je Foussini Traore, koji se mučio cijelu utakmicu, udario drugi uzastopni koš i postavio utakmicu na 60-60 s 1:45 do početka.

Clark je bio fauliran na drugoj strani i izveo je dva slobodna bacanja, a kada je Traore promašio flouter za BYU, Duquesneov bek ponovno je došao do crte. Izveo je prvo od dva slobodna bacanja, ali je uspio izjednačiti izgubljenu loptu nakon što je promašio drugo, au nastavku igre Clark je uspio slomiti obranu za lagano polaganje i vodstvo od 65-60 za 26,9 sekundi lijevo.

Dallin Hall pokušao je dati priliku Cougarsima s četiri slobodna bacanja i dubokom tricom u posljednjih 20 sekundi, ali Grant — jedan od najboljih domaćih šutera slobodnih bacanja — bio je stoički s linije slobodnih bacanja poslavši Dukese u sljedeći krug.

Jaxson Robinson je imao 25 ​​poena za Cougare, koji su izgubili pet uzastopnih turnira na NCAA turniru, od kojih posljednja četiri od dvoznamenkastih nositelja. Traore i Spencer Johnson dodali su po 11 poena. Hall je završio s 11 bodova.

Cougarsi su bili krvavi i nemirni veći dio utakmice.

Hall je pucao u lice nakon čega je ostao s papirnatim maramicama u nosnicama koje su krvarile. Richie Saunders dobio je lakat u središnji dio zbog čega je ostao ležati na podu. Spencer Johnson je čak izgubio kopačku dok je igrao obranu, a Dukesi su iskoristili otvaranje za zakucavanje koje im je pomoglo da steknu veliko rano vodstvo.

Robinson, proglašen najboljom rezervom u Big 12 ove sezone, pokušao je održati Cougarse na površini s 12 koševa u prvom poluvremenu, ali Necas – s prosjekom od samo 2,3 po utakmici – uzvratio je s osam svojih i pomogao Duquesneu da osvoji 38-30. voditi u pauzi.

Pritisak NCAA turnira proključao je u uvodnim minutama drugog poluvremena.

Fousseyni Drame iz Dukesa izjednačio se s Noahom Watermanom iz Cougarsa na odbijanju i obojica su otišli na pod, gdje su se počeli hrvati kada je službena osoba Pat Driscoll skočila između njih. Driscoll je bio uzdrman i oba su igrača dobila tehničke pogreške.