Vilu drži West Ham nakon VAR drame

Branič Kurt Zouma iz West Hama, koji u nedjelju ugošćuje Aston Villu u Premier ligi u Londonu.  (Sebastian Frej/MB Media/Getty Images)

Branič Kurt Zouma iz West Hama, koji u nedjelju ugošćuje Aston Villu u Premier ligi u Londonu. (Sebastian Frej/MB Media/Getty Images)

Aston Villa je pobjegla s 1-1 remijem kod West Hama u nedjelju nakon što je domaćinu uskraćena pobjeda u sudačkoj nadoknadi produženom provjerom VAR-a.

Australski sudac Jarred Gillett i službenik VAR-a Tony Harrington proveli su više od pet minuta raspravljajući o tome je li udarac braniča West Hama Konstantinosa Mavropanosa pogodio ruku Tomasa Souceka na putu do mreže.

Ponavljanja su bila neuvjerljiva, s stativom koja je zaklanjala pogled na more ruku i nogu na gol-liniji.

Ali Mavropanosov gol je na kraju isključen, jedan od tri upisana za Hammerse, kako bi se Villa poštedjela od štetnog poraza.

Nicolo Zaniolo izjednačio je za Villu nakon što je Michail Antonio glavom doveo West Ham u vodstvo u prvom poluvremenu.

Četvrtoplasirana Villa sada ima tri boda više od petoplasiranog Tottenhama u utrci za kvalifikacije za Ligu prvaka sljedeće sezone putem plasmana među prva četiri.

Ali bilo je to frustrirajuće poslijepodne za igrače Unaija Emeryja, koji su odigrali utakmicu više od Tottenhama i nadali su se da će iskoristiti poraz sjevernolondonskih stanovnika od Fulhama u subotu.

West Ham je snažno startao, a Lucas Paqueta je Souceka skrenuo udarac u gol nakon što je Jarrod Bowen ubacio loptu, prije nego što je udarac Vladimira Coufala blokirao Emiliano Martinez.

Proboj je došao nakon 29 minuta kada je Coufal zamahnuo u još jedan centaršut, a skočivši Antonio stigao ispred Ezrija Konse i glavom postigao svoj prvi gol od kolovoza.

Nedugo zatim Kudus je imao loptu u mreži, ali je Gillett već puhao zbog prekršaja Antonija nad Martinezom.

West Hamu je još jedan gol poništen, još spornije, odmah nakon prekida kada je Antonio pogodio Bowenov korner.

Martinez je potpuno promašio loptu, ali VAR je zaključio da ju je Antonio dodirnuo rukom.

Villa se počela oporavljati dok je West Hamova razina energije padala, a Alphonse Areola je obranio 20-jardi od Yourija Tielemansa.

Izjednačenje se činilo neizbježnim, a ono se dogodilo u 79. minuti kada je Tielemans poslao Moussu Diabyja koji je projurio po desnoj strani.

Diabyjevo smanjenje pronašlo je zamjenskog kolegu Zaniola, koji je stigao u kazneni prostor točno na trenutak i progurao loptu pored Areole.

U sudačkoj nadoknadi, Matty Cash je zaustavio ono što je izgledalo kao siguran pogodak za Jamesa Ward-Prowsea prije nego što je Mavropanos zakucao loptu u mrežu iz kornera koji je uslijedio.

Bowen i Soucek su izgurali loptu preko crte, ali Gillett je na kraju dobio znak prema monitoru uz igralište.

Presuđeno je da je Soucek upotrijebio ruku i pogodak je poništen na ogromnu frustraciju šefa Hammersa Davida Moyesa i vidljivo olakšanje Emeryja.