Od dna tablice do bajkovitog kraja: Nitra osvojila drugi naslov prvaka!

U četvrtom finalnom susretu doigravanja pobijedili su Spišská Nová Ves 2:1 nakon produžetaka i dobili seriju 4:0 u gemovima. Za “Corgoňov” je to drugi slovački naslov u povijesti.

Tipos extraliga – finale:

HK NITRA – HK SPIŠSKÁ NOVÁ VES 2:1 PP (0:0, 0:0, 1:1 – 1:0)

Ciljevi: 56. Buček (Gill, Stacha), 62. Bubela – 59. Burgess (Merežko, Nellis)

Suci: Crman, Žák – Kacej, Stanzel, isključenje: 3:5 za 2 minute, dodatni: Majdan (Spišská) 5+DKZ za rezanje, nadjačavanje i slabljenje: 0:0, 3600 gledatelja (rasprodano)

/stanje serije 4:0, naslov je osvojio HK Nitra/

Sklopovi:

Nitra: Kašík – Cotton, Mezei, Bača, Kousa, Stacha, Gajdoš, Valent – Bajtek, Gill, Buček – Newell, Bubela, Jackson – Lacka, Čederle, Okoličány – Bačo, Hrnka, Vitaloš – Kodjah

Ves: Surák – Romanák, Merežko, Ališauskas, Björkung, Groch, Valach – Burgess, Nellis, Rapáč – Majdan, Myklucha, Bakoš – Drábek, Bortňák, Hamráček – Džugan, Kerbashian, Vandas

U uvodnom činu Nitrani su uspjeli razviti igračku prednost i jasno nadmašiti suparnika u omjeru 20:4. Ipak, Spišijaci su iz trećeg duela izvukli pouku i nisu pokušavali Nitru loviti uzduž i poprijeko. Koncentrirali su se na kvalitetnu obranu u obrambenom pojasu, u čemu su i uspjeli, a od dvadeset nitrijskih pokušaja gol parametri bili su minimalni. Važan trenutak dogodio se u 15. minuti kada gostujući Maidan nije izdržao svoje živce te je prvo pokosio Bubelu, a potom i oštrim centaršutom pogodio Stacha. Glavni suci intervenciju su pratili na videu i nakon konzultacija Majdanu dosudili jedanaesterac do kraja utakmice. U nastavku je Burgess ubacio pak u obrambenu mrežu, a domaći su imali na raspolaganju povoljan power play 4 na 3, ali u njemu nisu postigli pogodak.

U središnjem dijelu utakmice osjetila se važnost pogotka na otvaranju. Prvi put u finalnoj seriji Spišić se fokusirao na kvalitetnu obranu u srednjem pojasu, što je otežavalo Nitri prelazak u zonu napada. Najbliži uvodnom pogotku bio je gostujući Burgess u 26. minuti, koji je imao brojčanu prednost, ali je njegov udarac pogodio vratnicu Kašíkovog gola.

Kapetan gostiju Rapáč mogao je početkom trećeg dijela u oslabljenom dijelu otvoriti rezultat, ušao je u odvojeni bijeg, ali nije savladao ležećeg Kašíka. Spišići su pojačali aktivnost i stvorili još prilika, najbliži je bio Björkung, ali gledatelji su i dalje čekali pogodak. U 56. minuti domaći su se veselili kada je Gill pronašao Bučeka koji nije dvojio. Gosti su ipak prihvatili izazov trenera za mogući ofsajd, nisu uspjeli i dobili dvije minute kazne. Na kraju su Spišići isključili vratara i izjednačili 62 sekunde prije kraja treće četvrtine. Udarac Merežke s plave strane Burgess odbija, a Kašík nije uspio reagirati. Nedugo nakon toga gosti su mogli postići i drugi pogodak, ali Bortňák nije iskoristio svoju priliku. Produžetak je trajao samo 119 sekundi, Bubela je primio pak za Suráka i počelo je šampionsko slavlje pod Zoborom.

Glasovi nakon utakmice (izvor JOJ Šport, TASR):

Antonín Stavjaňa, trener Nitre: “Bila je to posebna sezona. S pravom su nas podcijenili, regularni dio bio je klimav, ali onda smo naučili igrati doigravanje. Zaključali smo se kao kolektiv i to je presudilo.”

Vlastimil Wojnar: “Napravili smo neke promjene, ali Nitra je to savršeno uspjela. Treba joj čestitati, zaslužuje titulu.”

Miloš Bubela, autor odlučujućeg gola: “Ne vidim sebe kao heroja, bila je to igra cijele momčadi. Sve utakmice, serije, svi smo bili zajedno, zato smo i uspjeli ovdje. Utakmice su bile tijesne, danas smo se dosta mučili, ali izdržali smo. Slavlje će vjerojatno trajati zauvijek, to je nevjerojatno.”

Libor Kašík, vratar Nitre: “Ovo su neopisive emocije, jer prije godinu i pol, kada sam došao, bili smo na samom dnu, a sada smo na samom vrhu. Uz ovu sjajnu atmosferu, super je, uživam i blizu smo stadiona koji se spušta.”