Miláka, prvaka na 100 brzina, pretekla su dva Katinka Hosszú

Prvog dana prvenstva Mađarske u plivanju održano je finale utrke na 200 metara mješovito. Katinka Hosszú, koja se vratila sedam mjeseci nakon poroda, dobro je savladala prvu polovicu staze, ali je u trećih 50 pala, Sebestyén je pretekla Dalma, a ona nije ispuštala prvo mjesto u sprintu.

Boglárka Kapás, koja do sada nije preferirala ovu udaljenost, našla se na drugom mjestu. Sebestyén je pobijedio s 2:13.75, Kapás je završio s 2:13.94, Hosszú je završio s 2:15.5, što je četiri sekunde manje od olimpijske razine. Sebestyén već ima A razinu, tako da može biti tamo u Parizu. Razina A: 2:11.47. Na ovoj distanci Hosszúov svjetski rekord postignut 2015. još uvijek stoji: 2:06.12, u posljednje vrijeme mu se malo tko približio.

“Puno se toga dogodilo ovdje u mojoj karijeri, vratila su se poneka sjećanja iz prošlosti. Dobar je početak biti plivačica osim što si mama. Tako mi je drago što još znam plivati. Pokušat ću krenuti naprijed odavde, nadam se da ću imati dovoljno vremena da završim A razinu,” rekao je za M4 Sport u Duna Areni.

Kristóf Milák prošao je kroz cilj s 48.38 na 100 prsno i pobijedio Nándora Németha za 16 stotinki. Vrijeme Miláka je samo četiri stotinke slabije od olimpijskog.

Milák je obrijao glavu za finale, a na kraju je u velikoj borbi stigao prvi s boljim dosegom. Kao i do sada, nikome nije ništa rekao, prošao je kroz zonu za intervjue i ušao u svlačionicu.

Németh je ocijenio kako mu je teško povjerovati da je njegov suparnik sposoban za takvo vrijeme bez treninga. U svakom slučaju, vesele se što će pomoći štafeti na Olimpijskim igrama, jer s njim se mogu boriti i za medalju.

Milák se nije natjecao od državnog prvenstva u travnju prošle godine, propustio je svjetsko prvenstvo u srpnju prošle godine i 2024. godine. U ožujku je ipak otišao na pripreme i od tada se intenzivno priprema. U srijedu navečer nastupit će na 200 leptir, tada ćemo znati više o njegovoj izdržljivosti. Ima olimpijsko vrijeme za tu udaljenost.