Fantastičnom pobjedom Mađarske protiv Portugala rukometaši su se plasirali na Olimpijske igre

Posljednji put mađarska muška rukometna reprezentacija igrala je u Švedskoj 2012. kako bi se kvalificirala za Olimpijske igre. Portugalci su bili tamo u Tokiju 2021., tu im je priliku sada trebalo oduzeti. Mađarska muška rukometna reprezentacija mogla je osjetiti važnost dobrog starta protiv Portugalaca na prošlogodišnjem Svjetskom prvenstvu, jer su tada vrlo brzo skupili zaostatak od 10-2 koji do kraja susreta nisu uspjeli izbrisati. Prije svega zadatak je bio steći prednost. Ovo je učinjeno. I na kraju utakmice, ali do tada se puno toga dogodilo.

Zoltán Szita započeo je sa sjajnim golovima - Foto: Tamás Purger / MTI

Zoltán Szita započeo je sa sjajnim golovima – Foto: Tamás Purger / MTI

Roland Mikler je započeo na golu, Máté Lékai je bio glavni, Gábor Ancsin i Zoltán Szita bili su dva centaršuta, Bence Bánhidi je bio branič, Bence Imre i Bóka Bendegúz bili su na dva krila. Na prvi mađarski pogodak nismo morali čekati ni minute, zabio je Zoltán Szita. Do isteka pete minute vodili smo 4-2, u tome je utjecala i dobro iskorištena prednost igrača, osim Ancsinove dvojke učinkovit je bio i Imre s krila. Do isteka desete minute bilo je 7-4, Zoltán Szita je napravio dva izvrsna okreta na centar, a vratar nije imao šanse protiv njegovog udarca. U idućih pet minuta Szita je postigla četvrti gol, Imre drugi, ali su i Portugalci precizno napadali, iako je László Bartucz odmah obranio pa je ostalo 9-8.

Ušao je tada Bánhidi elegantnim potezom, nakon Bartuczove brave, Lékai je s centra svoje polovice ubacio u prazan gol, a razlika je opet bila tri. A za četiri se pobrinuo Ilić do isteka 20. minute. (13-9)

Odatle je do 27. minute bilo neriješeno (15-15), jer su Portugalci nemilosrdno kažnjavali pogreške Mađara, iako smo mogli napasti za pet golova prednosti. Chema je tražio vremena i sve je moglo početi ispočetka. Nakon prve Marquesove obrane, suparnik je poveo udarcem Ruija Silve. Bánhidi je izborio sedmicu, Imre ju je prodao, pa je na poluvremenu bilo 16-16.

Formula je bila pojednostavljena, trebalo je dobiti drugo poluvrijeme za OI.

Nakon preokreta momčadi su se međusobno sukobile, s krila je ušao i Bóka, no nakon ozljede gležnja Bánhidija u 36. minuti Portugalci su ga pretrčali po cijelom terenu i prvi put poveli dva puta. (18-20) Publika je u tom trenutku zaplesala uz pjesmicu “Ajmo djeco, s vama jedna država”. Međutim, nakon sljedećeg besprijekornog portugalskog napada, Chema je morao tražiti vremena da usmjeri svoju momčad. Rosta je dodao skok u igru. I Ancsin je šepajući napustio teren, što nije značilo ništa dobro, dvoje ključnih ljudi moralo je istovremeno njegovati na klupi.

U 40. minuti nakon sedmerca Areie lopta je pogodila vratnicu, odatle je otišla na gol-crtu, video je trajao minutu prije nego što se pokazalo da nije unutra. Nije ni udarac Cezekasa pa se nije moglo vratiti unutar gola, odlični Bartucz nije imao sreće, lopta se od njegovog ramena odbila u gol. (19-22)

Fazekas je prevario svog braniča i zakucao u dno, prvi pogodak izbornika bio je prijeko potreban. Osjetio se umor u obje momčadi, Rosta je opuštenim potezom smanjio zaostatak, portugalski kapetan Paulo Pereira također je osjetio da je njegova momčad zapela pa je u 45. minuti tražio minutažu. Zadatak je sada bio ni manje ni više nego postići dva gola u posljednjih četvrt sata kako bi se plasirali u Pariz. To je došlo zajedno s velikom mentalnom snagom.

Bartucz je spasio, Fazekas nije pogriješio, na semaforu je bio izjednačen (22–22). Dvorana je nakon toga negodovala, jer su njemački suci nakon naizgled legalnog posjeda lopte vratili priliku za napad suparniku. U 48. minuti slijedi još jedna snimka, Sipos je dobio crveni karton. Frade ju je nekako ukotrljao u gol, Bodó je pogodio vratnicu, s druge strane Areia je kratko opalio iz pete. Posljednjih deset minuta ušlo je s dva pogotka prednosti Portugalaca. Imre je presjekao jednu takvu, Martins pucao pored gola, ali Imre opet pogađa vratnicu. 24-24 s osam minuta do kraja.

Odavde idemo napad po napad.

• Bartucz spasio, Ilić zabio (25-24)
  • Areia nije griješio s krila, ne može se zaustaviti ni Imre Bence, ovo mu je bio sedmi gol (26-25)
  • Nakon bloka Mađara, Lékai se izborio za sedam, Imre je zabio plemenitom jednostavnošću (27-25)
  • Pekla je i Cavalcantijeva ruka, Bodó je odgovorio dolje desno (28-26)
  • Nakon toga Bodo je isključen zbog potezanja za dres, dvije i pol minute do kraja. Još jedan blok i Bartucz je nasrnuo na loptu. Imre kažnjen na drugoj strani (29-26)
  • Nakon što je Portugal ukrao loptu, Bartucz je obranio obranu i završio ovaj iznimno važan susret s 40 posto učinkovitosti. Nije bilo minusa 30 sekundi prije kraja, a Lékai je iz kontranapada postavio konačan rezultat (30-27).

Igrač utakmice Imre Bence obratio se publici na kraju bitke, ali nije uspio završiti jer su počeli skandirati njegovo ime. Igrač će sljedeću sezonu započeti u Kielu, nije slučajno što njemačka zvijezda već godinu dana trenira svoje vještine.