SAD pobjeđuje Meksiko, osvaja 3. uzastopnu CONCACAF Ligu nacija

Tyler Adams stajao je na terenu držeći 2-mjesečnog sina Jaxa, sa širokim osmijehom na licu.

Ovaj 25-godišnji vezni igrač upravo je zabio gol života, poguravši Sjedinjene Države do pobjede od 2-0 nad Meksikom u nedjelju navečer i trećeg uzastopnog naslova Amerikanaca u CONCACAF Ligi nacija.

“Ljudi imaju mnogo upitnika o ovome, o onom”, rekao je Adams. “Ali da vidimo što radimo iz tjedna u tjedan kada imamo priliku raditi zajedno, nastavljamo rasti.”

Adams je zabio s oko 35 jardi u svom prvom startu u više od godinu dana za klub ili državu, dovevši SAD u vodstvo u 45. minuti kada je primio dodavanje od Westona McKennieja, uzeo dodir i okrznuo udarac koji je samo izmakao desnoj ruci ronilačkog vratara Guillerma Ochoe.

Ograničen na jedan prvenstveni start ove sezone za Borussiju Dortmund i Nottingham Forest, Reyna je postigao svoj osmi međunarodni pogodak u 63. minuti.

Ubačaj Christiana Pulisica blokirao je branič Johan Vásquez.

Lopta se odbila od američkog napadača Hajia Wrighta natrag do Vásqueza, koji je glavom izbio loptu. Reyna je pustio loptu da odskoči i s 16 metara svladao Ochou na bližu vratnicu.

Američki trener Gregg Berhalter motivirao je svoje igrače ranije ovog tjedna da osvoje treći uzastopni naslov primjerom Michaela Jordana i Chicago Bullsa 1991.-93.

“Jordanov slajd, kad on drži tri prsta s trofejem”, rekao je Berhalter, “pretvorili smo trofej Lige nacija u istu sliku s Michaelom Jordanom.”

Nakon lipanjskih egzibicija protiv Kolumbije i Brazila, SAD se sučeljava s Bolivijom, Panamom i Urugvajem u grupnoj fazi Copa Américe, gdje je šest momčadi iz Sjeverne i Srednje Amerike i Kariba pozvano kao gost.

“To je dobro za zamah”, rekla je Reyna. “Već smo neko vrijeme zajedno s našom osnovnom grupom i mislim da znamo što je potrebno za osvajanje velikih utakmica i turnira i nadamo se da ćemo to moći nositi na Copa Americi i tamo imati sjajan rezultat.”

Reyna je izabran za najboljeg igrača, a Matt Turner za najboljeg vratara.

Berhalter je skoro poslao Reynu kući sa Svjetskog prvenstva 2022. zbog nedostatka gužve na treninzima, što je izazvalo svađu u obitelji Reyna-Berhalter zbog koje je Američka nogometna federacija imenovala privremene trenere veći dio prošle godine. Berhalter se vratio u rujnu, a Reyna mjesec dana kasnije nakon oporavka od ozljede.

“Kada sam ponovno preuzeo tim, govorio sam da mu treba vremena”, rekao je Berhalter. “I to je bilo nešto što smo oboje priznali. I što više radite zajedno i što je on više vjerovao da su namjere istinite i da cijelo osoblje ima na umu njegove najbolje interese, mislim da smo počeli stjecati povjerenje.”

SAD je produžio svoj niz bez poraza protiv Meksika na sedam utakmica od poraza u rujnu 2019., uključujući pet pobjeda.

“Bili su puno fokusiraniji od nas. Pritiskali su nas,” rekao je izbornik Meksika Jaime Lozano.

Utakmicu je dva puta prekidao kanadski sudac Drew Fischer zbog homofonih povika među uglavnom promeksičkom publikom od 59.471 na stadionu AT&T.

Zaustavio je igru ​​u 88. minuti, nastavio nakon čekanja od 4 1/2 minute, a zatim ju je ponovno prekinuo šest minuta u sudačkoj nadoknadi. Igra je nastavljena 1 1/2 minute kasnije.

Prošlogodišnje polufinale Lige nacija u Las Vegasu završilo je oko četiri minute ranije zbog skandiranja meksičkih navijača, koji su godinama vrijeđali vratare protivničkih momčadi.

Uznemiren ozljedom desne tetive koljena koja je dva puta zahtijevala operaciju, Adams nije igrao za SAD od Svjetskog prvenstva 2022. prije nego što je u četvrtak ušao u 63. minuti, a zatim otišao u 100. zbog minutaže.

Bio je ograničen na jedan klupski nastup od 21 minute između 11. ožujka 2023. i ovog prošlog 13. ožujka, kada se vratio nakon ozljede s 20-minutnim nastupom za Bournemouth protiv Lutona u engleskoj Premier ligi.

Još uvijek s ograničenjem minuta, Adamsa je zamijenio Johnny Cardoso na početku drugog poluvremena.

“Tipično za Tylera, posvađamo se u svlačionici i on želi igrati više. Dečki se pitaju zašto ne može igrati više?” rekao je Berhalter. “Koliko god sam ga želio u igri, jer jesam, to je sigurnosna stvar. Želimo biti sigurni da će se vratiti zdrav jer ima još puno utakmica za odigrati.”

Berhalter je dogovorio ograničenje broja minuta s Bournemouthom.

Adams je rekao da će ovaj vikend vjerojatno biti ograničen na 60 minuta.

“Izlazak na poluvremenu je očito bio razočaravajući, pogotovo nakon što sam postigao gol i pomogao momčadi”, rekao je Adams. “Dakle, da, razumijem da moramo biti pametni za dugoročni plan.”

Fischer je isprva dosudio kazneni udarac za napad Antonee Robinson na Santiaga Giméneza, ali nakon pregleda videa Tatiane Guzmán iz Nikaragve, Fischer je poništio prekršaj i dao napadaču žuti karton zbog simuliranja u 74. minuti.

Obje momčadi gledaju unaprijed na Svjetsko prvenstvo 2026., čiji su domaćini SAD, Meksiko i Kanada.

“Prije nego što to shvatimo, 2026. će doći”, rekao je Berhalter.

Napomena: Jamajka je pobijedila Panamu 1-0 u utakmici za treće mjesto golom Dextera Lembikise u 41. minuti.