mrtav | Osvajačica olimpijske medalje pala je s postolja i umrla

češki Osvajač olimpijske medalje u mačevanju Pavel Svojanovsky je nesretnim slučajem preminuo u 80. godini života, kaže između ostalog Blesk.

Svojanovsky je kao djelitelj nagrada posjetio tradicionalno veslačko natjecanje organizirano u općini Golcuv Jenikov.

No, veslačka legenda preko 190 centimetara nenamjerno se sklonila s privremene platforme za dodjelu nagrada. Blesk kaže da je pao na tlo glavom, a posljedica je bilo jako krvarenje.

Bolničari koji su dežurali na utrci imali su vremena otići nakon utrke, a hitnu smo morali čekati pet minuta.

Svojanovsky, koji je hitno prebačen u obližnju bolnicu, tamo je proglašen mrtvim.

Svojanovsky osvojio dvije olimpijske medalje u svojoj natjecateljskoj karijeri 1970-ih godina u dvojcu s kormilarom. Veslao je zajedno s bratom Aldrichova s.

Godine 1972. osvojio je srebro u Münchenu, četiri godine kasnije osvojio je broncu u Montrealu. Bio je i europski prvak u tom sportu.

„Pavel i njegov brat Olda bili su motori češkog olimpijskog pokreta. Ovo je veliki gubitak za veslanje i cijeli češki sport”, požalio je čelnik Češkog olimpijskog odbora Jiri Kejval.