Italija-Škotska 31-29, talijanski podvig u Six Nations

Italija je pobijedila Škotsku 31-29 na turniru Šest nacija 2024., ostvarivši izvanrednu povratničku pobjedu u utakmici odigranoj danas na Olimpijskom stadionu u Rimu i koja vrijedi za četvrti dan turnira. Azzurri, svježi nakon remija kod kuće protiv Francuske, vraćaju domaću pobjedu u Šest nacija nakon 11 godina.

Utakmica

Garbisi je prva tri boda postigao iz slobodnog udarca u trećoj minuti utakmice na Olimpicu kojem je bilo blizu 70.000 gledatelja, uz 15.000 Škota i iznenadni dolazak premijerke Giorgie Meloni. Škotska odgovara pokušajem u 6. minuti, zabija Fagerson na kraju produljene akcije s čak 15 dodavanja, pretvaranje ide u Russell, 3-7. Drugi škotski pokušaj u 11. minuti sa Steynom, ponovno pretvaranje Russela.

Azzurri uzvraćaju i pogodak stiže u 14. minuti nakon središnjeg udarca prema naprijed od Page-Rela i Brexa prelazi liniju između vratnica, Garbisi pretvara: 10-14. Škotska je još uvijek vodila iz slobodnog udarca u 25. minuti, 10-17 nakon udarca sudaca za pretvaranje Russela. U 27. minuti Page-Relo gubi loptu i Škotska dolazi do prednosti u blizini talijanske linije: Schoeman dolazi do gola, bez konverzije, ali sada je rezultat 10-22. Na 35′ Garbisi izvodi slobodan udarac, 13-22. Brex uspijeva prekinuti golgetersku akciju Škota u 37. minuti, odmah zatim se rezultat ponovno mijenja u prednost Azzurra slobodnim udarcem s gotovo 40 metara koji ovaj put realizira Page-Relo, zadužen za udarce iz daljine. . Prvo poluvrijeme završilo je tri minute nakon regularnog vremena.

Drugo poluvrijeme opet počinje pod zastavom Škota, koji pronalaze četvrti pokušaj s Horneom: ali ga sudac poništava zbog prekršaja škotskog rekvizita Shumana i dosuđuje slobodan udarac za Azzurre, koji to odmah iskorištavaju postigavši ​​gol s debitantom Lynaghom kojeg je Garbisi izbacio iz udarca prema naprijed. Pretvorba moguće prednosti, povjerena Garbisiju, nalazi stativu: 21-22, ali u svakom slučaju otvara se utakmica u kojoj je do sada bila pažljiva i živahna Italija, a nesretna za posljednju epizodu. No, inzistiranje Azzurra se isplatilo i Italija je povela u 57. minuti: Varney je zabio za zaključivanje dubinskog poteza sve zahvaljujući Vintcentu, ovaj put Garbisi je pogodio vratnicu i pretvorbom je domaćin doveo do 28-22.

Sjajna Italija i u obrani: u 68. minuti Škoti dolaze do 22 metra Talijana, Azzurri uspijevaju blokirati i šutirati daleko u dodir. Nova tri boda za Talijane zahvaljujući slobodnom udarcu Garbisija, 31-22 u 72. minuti i Škotska treba više od jednog pokušaja da preokrene. Pogodak gostiju stigao je na kraju susreta u 77. minuti Skinnerom, uz pretvorbu rezultat je bio 31-29. Nevjerojatno finale sa Škotskom uvijek naprijed i Italijom koja je vrlo dobra u blokiranju. Škotsko dodavanje prema naprijed završava utakmicu i odvodi Italiju u povijest šest nacija.