Ime Udoka preokrenuo je sve popularnije Houston Rocketse i oni se bore za mjesto u igri

Houston Rocketsi su usijani.

Rocketsi su u ponedjeljak navečer upisali pobjedu 110-92 nad Portland Trail Blazersima, produživši svoj niz pobjeda na devet. Niz pobjeda najdulji je za Rocketse od 2019. i najduži je aktivni niz u NBA ligi.

Što je još važnije, pobjeda je dovela Rocketse (36-35) na pola utakmice od Golden State Warriorsa za 10. i posljednje mjesto na NBA Play-In turniru.

“Naravno, gledam u to”, rekao je napadač Houstona Jalen Green novinarima nakon utakmice. “Gledao sam Warriorse sinoć. Pritišćemo i izvršavamo tako da jednostavno moramo ostati na kursu.”

Rocketsi su jedna od najzanimljivijih momčadi lige od All-Star stanke. Postigli su omjer 12-5, peti najbolji u ligi od pauze.

Trener Houstona Ime Udoka razmišljao je o promjenama nakon što su Rocketsi ušli na pauzu nakon što su izgubili pet od prethodnih šest utakmica, ali je odlučio ostati. Njegova je odluka potvrđena trenutnim pobjedničkim nizom Rocketsa.

Rocketsi će biti testirani tijekom pokušaja da zasluže mjesto za igranje. Igrat će protiv Oklahoma City Thundera u srijedu, a osam od posljednjih 11 utakmica bit će protiv momčadi s pobjedničkim rekordom.

“Radi se o održavanju dosljedne igre protiv visokokvalitetne momčadi”, rekao je Udoka novinarima nakon pobjede protiv Portlanda. “Samo želimo igrati dosljednu košarku bez obzira na protivnika.”

Na početku sezone, malo tko bi pomislio da će Rocketsi biti u ovoj poziciji u ovom trenutku regularne sezone.

Rocketsi su bili užasni tijekom prethodne tri sezone pod vodstvom glavnog trenera Stephena Silasa. Za to vrijeme su objavili rekord od 59-177, što je najgori niz od tri sezone u povijesti franšize. Silas je u travnju dobio otkaz, a tim je angažirao Udoku.

Udoka je unio način razmišljanja o obrani na prvom mjestu i čvrstinu u popis pun mladih i neiskusnih igrača. To su neki od istih elemenata koji su mu pomogli da dovede Boston Celticse do NBA finala tijekom njegove prve – i jedine – sezone s Celticsima tijekom sezone 2021.-22.

Obrana se pokazala protiv Blazersa. Rocketsi su držali Blazerse na 42 poena u drugom poluvremenu nakon što su dopustili 51 u prvom poluvremenu.

“Razgovarali smo o obrani na razini za koju smo sposobni”, rekao je Udoka novinarima nakon utakmice. “Uvijek se možemo osloniti na (obranu) kada udarci ne padaju. To što su oni zabili 92 te 20 i 21 u trećoj i četvrtoj četvrtini, pokazuje da možemo pojačati našu obranu kada je potrebno.”

Uspon Rocketsa u drugom poluvremenu također je sličan Celticsima koje je vodio Udoka. Celticsi su sezonu 2021./2022. započeli s omjerom 16-21, ali su završili pobjedom u 33 od posljednje 43 utakmice.

Rocketsi napreduju u drugom dijelu sezone i mogli bi prestići Warriorse za posljednje mjesto u igri. Ako to učine, Udoka će biti jak kandidat za nagradu za trenera godine.