Hokej na ledu | Pelicansi poslali HIFK na ljetni odmor – nevjerojatan treći set odlučio je triler

Lahti

HIFK pretrpjeli su veliki poraz od Pelicansa u sedmoj utakmici četvrtfinalne serije u Lahtiju u utorak rezultatom 4-3.

Triler utakmicu odlučio je švedski napadač u posljednjim trenucima treće dionice Lars Bryggman. Prvo je izjednačio na 3-3 sredinom treće trećine i postigao pobjednički pogodak sa samo minutom i tri sekunde do kraja posljednje dionice. HIFK se od ovoga nije oporavio.

Činilo se da HIFK gubi novac već u trećem setu nakon što je u posljednji set ušao rijetkom brzinom. Pelicansi su nakon dva seta vodili rezultatom 2-1, no HIFK se nije predavao.

Juha Jääskä izjednačio nakon samo 30 sekundi u trećoj trećini. 35 sekundi kasnije Luke Martina pucao HIFK u vodstvo Julius Nättinen i Iiro Pakarinen ulaza.

U ovom trenutku Pelicansi su već izgledali potučeno. Dvoranom su odjekivali samo navijački povici HIFK-ovih navijača, a Lahtičani nisu mogli odmah pokrenuti svoj stroj.

No, Bryggman se nije složio s konačnim rezultatom te je posljednji set s dva pogotka odveo Pelicansima u polufinale. Veliku ulogu odigrala je i zlatna kaciga Lahtičana Ryan Laschkoji je skupio bodove snage 1+3.

za HIFK na kraju je skupo postao vratar HIFK-a koji je odigrao sjajnu playoff seriju Niko Hovinen greška u drugom setu.

Pelicansi su lako poveli 1-0 kada je Laschov labav udarac prema golu probio Hovisen. Hovinen je uhvatio mjesto HIFK-ovog vratara broj jedan Roope iz Tapoa nakon što su Helsinkijani izgubili prva dva susreta serije utakmica.

Hovinen je bio jedan od heroja HIFK-a kada je momčad patila od poraza 0-3 do sedmog meča, ali se u tren oka pretvorio u antijunaka.

Prije HIFK je šutio u odlučujućoj utakmici sve do ekstaze na početku treće trećine. Peltonen je vodio svoje trupe u prvom setu vrlo opreznom taktikom i uopće nije riskirao. Gosti su se mnogo puta povlačili u zamku niskog veznog reda kako bi se suprotstavili napadima Pelicansa.

Kada su Pelicansi nakon teškog starta počeli izbjegavati rizike, atmosfera u ledenoj dvorani u Lahtiju bila je očekivana.

U uvodnom setu gotovo da nije bilo prilika za gol, pa čak ni dvoboja. HIFK-ova oprezna taktika značila je da je napadačka igra momčadi u utorak uglavnom bila loša. Činilo se da je Peltonenova momčad prepustila Pelicansima kontrolu nad utakmicom, ali su se s druge strane čvrsto branili i nisu padali na tipične greške.

igra živnuo nakon što je Lasch postigao prvi pogodak u drugoj trećini. Odjednom su u klizalištu počele biti emocije i borbe. Izjednačenju HIFK-a na 1-1 prethodila je napeta situacija. Ledena hladnoća srušila je Pelicanse Nateu Schnaru, koji mu je ostao držati nogu. Mnoštvo je tražilo kaznu.

Nekoliko trenutaka kasnije, Jääskä je krenuo u superioran napad s Väänänenom i servirao zgodnu loptu u zadnji kut. Väänänen je pospremio pak u gol.

Publika Lahtelaija oštro je prosvjedovala, ali je slavila tek trenutak kasnije autora Michala Jordana postigao gol za vodstvo od 2-1.

U trećoj trećini publika Lahtija je uživala u drami i vidjela čak četiri gola. Atmosfera u Lahtijevoj ledenoj dvorani bila je na vrhuncu nakon utakmice.

od HIFK-a glavni trener Ville Peltonen sada već tri sezone trenira momčad iz Helsinkija i samo jednom je HIFK odveo do polufinala. Serija Pelicansa već je postajala veliko poniženje, no HIFK je časno patio do sedme utakmice nakon što je utakmicu dobio već s 0-3 poraza.

Unatoč časnoj borbi, navijači HIFK-a postaju jako frustrirani lošim rezultatima momčadi. Posljednji put HIFK je igrao u finalu SM lige 2016. godine, a osvojio je prvenstvo 2011. godine.

Sadašnji sportski direktor Tobias Salmelainen vodi momčad već sedam sezona. Za to vrijeme HIFK nijednom nije prošao u finale. Salmelainen je za ovu sezonu okupio divlju milijunsku ekipu za HIFK, ali je krajnji rezultat bio šesto mjesto u regularnom dijelu i eliminacija u četvrtfinalu. Veliko je to razočaranje za građane Helsinkija.

U polufinalu SM lige sastat će se Tappara i KalPa te Pelicans i Kärpät.