Hokej na ledu | HIFK upao u probleme u doigravanju SM lige – gadna pogreška vratara bila je sudbina

HIFK nije mogao osvojiti prvu pobjedu četvrtfinalne serije SM lige u petak navečer u Helsinkiju.

Lahti Pelicans su bili grubi gosti i s rezultatom 4–1 osvojili drugo mjesto u polufinalu.

HIFK-ova sudbina zadesila je vratara Roope Taponen užasna pogreška nešto manje od tri minute do kraja utakmice. Taponen se loše snašao s pakom, a Pelicansi Lubos Horky bilo dopušteno pogoditi alat za igru ​​u praktički praznu šaku. Odveo je ljude iz Lahtija u vodstvo od 2-1.

U uvodnom setu Aatu Jämsenin Gol za vodstvo od 1-0 također je lako prošao iza Taponenovih leđa.

Glavni trener HIFK-a Ville Peltonen rekao je kratko nakon utakmice kako je već imao vremena malo utješiti Taposa.

“Upravo su to trenuci u kojima smo zajedno. Ponizno prihvaćamo rezultat”, rekao je Peltonen.

Zvjezdani centar HIFK-a Jori Lehterä mislio da će Taponen brzo preboljeti događaje od petka navečer.

“On je profesionalac. Nema problema s tim. Durimo se deset minuta i onda se napumpamo za sljedeći meč,” rekao je Lehterä.

Na kraju treće četvrtine Ryan Lasch i Juhamatti Aaltonen uljepšao konačne rezultate kada je HIFK tražio izjednačenje bez golmana. Jedini pogodak HIFK je postigao u drugoj trećini Joonas Rask.

HIFK sada je u gadnoj nevolji. U praksi, momčad već mora pobijediti u subotu u Lahtiju, jer bi poraz od 0-3 u seriji utakmica vjerojatno bio previše.

Osim Taponenove pogreške, HIFK je u petak pao na jedan od svojih istočnih grijeha: neučinkovitost. HIFK je uglavnom kontrolirao zbivanja na terenu i stvorio dovoljno prilika za gol, ali ni ovaj put nije efektno završio.

S druge strane vratar Pelicansa Niklas Kokko odigrao izvrsno.

Utakmica u petak navečer, za koju se očekivalo da će biti vruća, odvijala se mirno do trećeg seta. U tome je HIFK odjednom dobio ogromno pojačanje. Crveni dresovi su se uhvatili u koštac sa gotovo svim mogućim stvarima i stvorili mnogo prilika za postizanje pogotka.

Međutim, HIFK nije uspio iskoristiti vrijeme traženja u svoju korist. To je bio problem momčadi cijele sezone. Iz HIFK-ove zvjezdane karte, primjerice, Lehterä i Julius Nättinen lutao u sjeni za utakmicu u petak.

“Teže je doći do mjesta u doigravanju. Centar se drži čvršće nego u regularnoj sezoni”, priznao je Lehterä nakon utakmice.

“Ni danas nismo niti jednom poveli. Bilo bi nekoliko trikova u torbi za trikove, ali sada nisam mogao baciti nijedan trik”, nastavio je Lehterä.

Pelikani gostovanje je bilo zrelo. Iako je HIFK kontrolirao pak, Pelicansi su čvrsto branili centar i tjerali HIFK na udarce iz daljine. Kada vratar Kokko nije dao izgubljene pakove, bilo je bolno za domaću momčad.

Međutim, glavni trener Peltonen bio je prilično zadovoljan igrama HIFK-a.

“Danas je bio najbolji hokej u doigravanju. Samo smo bili na krivoj strani što se tiče rezultata,” rekao je Peltonen.

Rask, koji je ispunio pogodak HIFK-a, posebno je razveselio učinak HIFK-a u trećoj trećini.

“U trećem setu smo pronašli stil kojim moramo igrati. Probudili smo se za igru. Sada moramo to isto opteretiti za subotu, tada ćemo sigurno uspjeti utakmicu pretvoriti u pobjedu”, rekao je Rask.

Domaćoj publici HIFK-a bilo je dosta u posljednjim trenucima utakmice, a tribine su se vrlo brzo ispraznile i prije kraja utakmice.

U subotu se ponovno sastaju HIFK i Pelicans.