Caitlin Clark vodi Iowu do pobjede 71-69 nad UConnom na ženskom Final Fouru

Caitlin Clark vratila je Iowu u utakmicu nacionalnog prvenstva, postigavši ​​21 poen dok su Hawkeyes bile protiv Paige Bueckers i UConn 71-69 u ženskom Final Fouru u petak navečer.

Sljedeće za Hawkeyese (34-4) je uzvratna utakmica s neporaženom Južnom Karolinom, koja je izgubila od Iowe u prošlogodišnjem nacionalnom polufinalu. Hawkeyes tada nisu uspjeli osvojiti prvo školsko prvenstvo, pavši od LSU-a u utakmici za naslov. Sada je Clark jedna pobjeda udaljena od toga da svojoj državi donese prvi naslov u ženskoj košarci u posljednjoj utakmici svoje fakultetske karijere.

Nakon grubih početnih 30 minuta zbog gomile obrane UConna, vodeći strijelac svih vremena NCAA divizije I konačno je krenuo u četvrtoj četvrtini.

Connecticut protiv Iowe

Uz izjednačenu utakmicu na 51-sve, Clark je postigao sedam koševa u prve 2 1/2 minute trećine dajući Iowi malu prednost. UConn (33-6) je stigao unutar 60-57 prije nego što su Hawkeyes zabili šest zaredom i došli do prednosti 66-57.

UConn je gubio 70-66 prije nego što je Nika Muhl pogodila tricu nakon ukradene lopte 39,3 sekunde do kraja da bi stigla Huskiesima unutar jedne.

Hannah Stuelke iz Iowe preokrenula je s 10 sekundi do kraja. UConn je imao priliku povesti, ali je Aaliyah Edwards dosuđena zbog prekršaja u napadu dok je postavljala ekran 4,6 sekundi do kraja.

Clark je izveo prvo od dva slobodna bacanja prije nego je promašio drugo. Suigračica Sydney Affolter dobila je odbijenu loptu, a UConn ju je zavezao, iznudivši skok loptu. Strijela u posjedu lopte zadržala je loptu kod Hawkeyesa, koji su zapečatili pobjedu bacivši loptu u zrak do istrčavanja u posljednjim sekundama.

Stuelke je ubacio 23 poena za vodstvo Iowe. Clark je završio s devet skokova i sedam asistencija.

Bueckers i Edwards zabili su po 17 koševa za Huskiese, koji su se vratili na Final Four nakon jednogodišnje stanke koja je završila njihov niz od 14 uzastopnih sezona u nacionalnom polufinalu. Ovo je možda bio najbolji trenerski posao Gena Auriemme. UConn je imao nade da će osvojiti 12. naslov u povijesti škole u sezoni, ali one su se brzo raspršile nizom ozljeda koje su zaobišle ​​gotovo polovicu njegovog popisa.

Ali Bueckers, nacionalni igrač godine kao brucoš 2021. koji se vratio u tu formu nakon što je propustio cijelu sezonu i dio druge zbog ozljeda, vratio je Huskiese u borbu za naslov.

UConn je rano krenuo iza Bueckersa i zvjezdane obrane Nike Muhl i njezinih suigrača, koji su jurili na Clarku svaki put kad bi dotaknula loptu. Huskiesi su u drugoj četvrtini vodili 12 koševa.

Iowa je zaostajala šest na poluvremenu prije nego što je u trećoj četvrtini krenula iza svoje zvijezde. Ubacila je svoju prvu tricu u utakmici 2 minute nakon početka četvrtine, a zatim njezina igra od četiri poena dobio Iowu unutar jednog. Hawkeyes su tada prvi put poveli kasnije u razdoblju neposredno prije nego što je Edwards udario Kate Martin u lice, što je rezultiralo krvavim nosom. Pobjegla je s terena, ostavljajući za sobom krvavi trag.

Martin se vratio na klupu Iowe prije nego što su završili s čišćenjem terena. Zatim je pogodila tri velika koša na dionici.

Clark je imala teško prvo poluvrijeme, postigla je šest poena, a promašila je svih šest pokušaja za tri poena. Jedva je dobivala otvorene udarce i ponekad je izgledala frustrirano. Treneri Iowe neprestano su izvikivali riječi ohrabrenja igraču svoje generacije.

Iako nije zabijala, Clark je držala Hawkeyes u igri sa šest skokova i četiri asistencije dok su Hawkeyes gubile 32-26 do prekida.