UŽIVO | Velika nagrada Japana: McLarenov Piastri najbrži na mokrom drugom treningu

Verstappen najbrži prije nego što kiša pokvari trening VN Japana

Max Verstappen bio je najbrži u petak na prvom treningu za Veliku nagradu Japana, a na drugu sesiju teško je utjecala kiša.

Trostruki svjetski prvak Verstappen, koji nije uspio završiti utrku u Australiji prije dva tjedna, nadmašio je momčadskog kolegu iz Red Bulla Sergia Pereza u suhim uvjetima u prvoj utrci u Suzuki.

Ali kasnije tijekom dana bila je druga priča kada je samo pet vozača zabilježilo mjereni krug u on-off pljuskovima, a McLarenov Oscar Piastri bio je najbrži ispred Mercedesovog Lewisa Hamiltona.

Verstappen i Perez nisu izašli na drugi trening.

Oni su bili među nekoliko vozača koji su ostali u garaži dok su timovi pokušavali sačuvati svoje gume u teškim uvjetima.

“U FP2 nismo mogli učiniti ništa, što je bila šteta jer to znači da ne znamo dugoročni tempo, ali ne možemo ništa učiniti u vezi s vremenom,” rekao je Verstappen.

“Općenito, čini se da su svi malo bliži u odnosu na prošlu godinu i ne očekujem iste praznine ovdje na ovoj stazi.”

Verstappen je osvojio prve dvije velike nagrade sezone, ali se Nizozemac povukao iz utrke prvi put u dvije godine u Melbourneu nakon problema s kočnicama.

Uobičajeni servis nastavio se na prvom treningu, u sesiji koja je bila označena crvenom zastavom oko 10 minuta nakon što se vozač Williamsa Logan Sargeant zabio u zid guma.

Verstappen je odvezao najbrži krug od 1 minute i 30,056 sekundi – 0,181 sekunde brže od Pereza.

“Ima nekoliko stvari koje još uvijek želimo pogledati sutra, ali sveukupno sam se osjećao prilično sretno s onim što smo imali i krugovima koje smo napravili,” rekao je Verstappen.

Carlos Sainz iz Ferrarija, koji je pobijedio u Australiji nakon povratka s operacije slijepog crijeva, bio je treći najbrži s 1 minutom i 30,269 sekundi.

George Russell bio je četvrti najbrži, a slijedio ga je Mercedesov timski kolega Lewis Hamilton, a Ferrarijev Charles Leclerc vratio se kući na šestom mjestu.

Hamilton pozitivan

Hamilton, koji je imao težak početak sezone, rekao je da je to bila “sjajna sesija” za Mercedes.

“Bila je to najbolja sesija za nas do sada ove godine i najbolji osjećaj u automobilu”, rekao je sedmerostruki svjetski prvak.

“Osjećao sam se vrlo pozitivno i uzbuđeno pred FP2 jer je to staza koju svaki vozač voli voziti.

“Stoga je bila šteta ne trčati puno.”

U drugoj sesiji bilo je vrlo malo akcije sve do kasnog naleta aktivnosti.

Australac Piastri završio je na vrhu, s vremenom od 1 minute i 34,725 sekundi da bi završio 0,501 sekundu ispred Hamiltona.

Ferrarijev Charles Leclerc bio je treći ispred RB para Yukija Tsunode i Daniela Ricciarda, ali nijedan drugi vozač nije uspio zabilježiti mjereni krug

“Ne događa se puno u FP2, ali uspio sam odvoziti nekoliko krugova na kraju u teškim uvjetima,” rekao je Piastri, koji je završio treći na prošlogodišnjoj utrci.

“Mislim da je ovo bio dobar dan. Teško je dobiti dobro očitanje u svačijem ritmu.”

Sargeant nije sudjelovao u drugoj sesiji nakon što se srušio ranije tijekom dana.

Amerikanac je skliznuo sa staze u zavoju i okrenuo se preko šljunka prije nego što je udario u barijeru usred sesije.

Prošao je neozlijeđen, a auto mu je odnijela dizalica.

Šef Williamsa James Vowles rekao je da je šteta na Sargeantovom bolidu “ogromna”.

“Mučio se da vidi gdje je njegova pozicija na stazi, tako da u osnovi izgleda kao da nije baš shvaćao gdje se nalazi”, rekao je Vowles.