Umro je László Hammerl, sportaš nacije

Nakon duge teške bolesti u 82. godini života preminula je ikona mađarskog sportskog streljaštva. dr. László Hammerl Olimpijski pobjednik, osvajač olimpijske medalje, kapetan reprezentacije, sportaš nacije, priopćio je Mađarski savez.

Prema spomenici MTI-ja, László Hammerl imao je devet godina kada je ispod grma pronašao zahrđalu zračnu pušku koju je odmah isprobao čim ju je njegov otac popravio. No, do streljaštva je bio još dug put, a okušao se u mnogim sportovima. Plivao je, igrao vaterpolo, bio član školske rukometne ekipe, okušao se u triatlonu i petoboju, igrao je mač i dvoboj, a ponekad je završio i među šahistima tvornice Ganz. Neko se vrijeme paralelno bavio plivanjem, polom i triatlonom, ali je na kraju odabrao streljaštvo – ne samo zato što mu je najbolje išlo, nego i zato što je streljana Marczibányi tér bila samo nekoliko kuća udaljena od njihova stana.

U dobi od 22 godine osvojio je olimpijski naslov u Tokiju u disciplini 60 hitaca horizontalno, a osvojio je i brončanu medalju u disciplini 3×40 hitaca kompozit.

U horizontalnoj konkurenciji Amerikanac Lones Wilger a oborio je i novi svjetski i olimpijski rekord s 597 krugova. Prema tadašnjim pravilima, u slučaju neriješenog rezultata prvo su se računale ispucane desetke krugova, ali i one su bile jednake, potom su se računale tzv. unutrašnje desetke, ali ni tu nije bilo razlike. Sudbinu prvog mjesta konačno je odlučila posljednja serija, gdje je Hammerl gađao sve desetke, da bi stao na najvišu stepenicu postolja.

Četiri godine kasnije svoju kolekciju olimpijskih medalja upotpunio je srebrom u Mexico Cityju.

Od 1977. bio je reprezentativni kapetan mađarske sportske streljačke reprezentacije. Bio je vrhunski obrazovan profesionalac, priznat u cijelom svijetu, odlično je razumio jezik natjecatelja, a uz svoje ime nosio je mnoge naslove olimpijskih, svjetskih i europskih prvaka i medalja. Godine 2004. izabran je za sportaša nacije. Ostala je njegova vječna veza sa sportom, često je posjećivao streljane i svojim mišljenjima i spoznajama pomagao streljaštvo.

Dr. László Hammerla Savez mađarskih sportskih strijelaca smatra vlastitim mrtvim.