Trnavin san o hat-tricku se rasplinuo: Ružomberok nakon 18 godina uživa u trijumfu u slovačkom kupu

U finalnoj utakmici u srijedu u nogometnoj areni u Košicama pobijedili su FC Spartak Trnava 1:0 golom Adama Tučnýja iz sudačke nadoknade u prvom poluvremenu. Ružomberoku je to, nakon trijumfa 2006., drugo prvenstvo u slovačkom kupu, koji je u posljednje dvije godine osvojio Trnavu na zamišljenom tronu. Ružomberok je zahvaljujući trijumfu na SP-u izborio i plasman u pretkolo Europske lige.

MFK RUŽOMBEROK – FK SPARTAK TRNAVA 1:0 (1:0)

Cilj: 45.+2 Podebljano

Suci: Kružliak – Ferenc, Vitko, ŽK: Zsigmund – Koštrna, Paur, Mikovič, Gledatelja 8764

Postave i zamjene:

Ružomberok: Frühwald – Gabriel, Malý, Mojžis (67. Maslo) – Luterán (79. Jackuliak), Kochan, Zsigmund (75. Mudry), Selecký – Hladík (75. Gerec), Chrien, Tučný (67. Domonkos)

Trnava: Takač – Šulek (60. Paur), Koštrna, Kóša, Mikovič – Zelkovič (75. Bukata, 89. Poznar) – Daniel, Ofori, Procházka (75. Štefánik), Azango – Ďuriš

Nogometaši Trnave krenuli su u ofanzivu odmah nakon udarca, a nakon 15 sekundi Daniel je dobio izglednu priliku, vratar Frühwald je izbio loptu u korner. Nedugo nakon toga uslijedio je udarac glavom Koša koji je za dlaku promašio desnu vratnicu. Momčad iz Trnave nastavila je diktirati igru, a njihov napor u 22. minuti rezultirao je udarcem Oforija s kojim Frühwald nije imao problema. Ružomberočani su postupno poravnavali, prijeteći uglavnom iz prekida. Kako se bližio kraj prvog poluvremena, nervoza na obje strane je rasla. U sudačkoj nadoknadi Šulek se nije razumio s vratarom Takačem, koji se poskliznuo pokušavajući obraditi neočekivano dodavanje, Tučný, koji je bio nedosljedno pokriven, dolazi do lopte i iz blizine otvara rezultat – 1:0.

Nogometaši Spartaka su od početka drugog poluvremena pokušavali doći do izjednačenja. U 52. minuti tražili su kazneni udarac zbog navodnog igranja rukom u šesnaestercu Ružomberoka, ali VAR nije potvrdio kršenje pravila. Nedugo nakon toga Ofori je došao do udarca, Frühwald glavom izbacio u korner. U kasnijim napadima Spartaka, Procházka je uspio zabiti, ali nije uspio. Čak ni Štefánik, koji je u završnici regularnog vremena glavom prebacio malo iznad gola, nije uspio izjednačiti.

Ondřej Smetana, trener MFK Ružomberok: “Za ovu utakmicu smo se pripremali oko mjesec dana. Imao sam predosjećaj da mi to možemo i vjerovali smo u to. Svi smo bili ispravno postavljeni. Finale se igra na pobjedu i mi smo to uspjeli. U početku nam je Trnava istrčala, imamo mladu momčad i stopere. Bilo je situacija, Trnava je vršila pritisak. Utakmica je potom postala izjednačena, imali smo dobre prolaze.”

Adam Tučný, napadač MFK Ružomberok, strijelac pobjedničkog gola: “Sanjao sam taj osjećaj kad sam otišao spavati navečer. Vidio sam da je došlo do nesporazuma između igrača i vratara. Tu sam uletio i onda sam samo trebao sprintati i poslati loptu u gol. U prvom poluvremenu obje ekipe su imale prilike, i mi i oni, ali smo na kraju uspjeli zabiti gol. Prije drugog poluvremena znali smo da će nas gurati. Na kraju smo se dobro obranili i uspjeli.”

Michal Gašparík, trener FC Spartak Trnava:Jako boli. Bila sam uvjerena da smo pronašli recept za Ružomberok. Žrtvovali smo ligu, što je često krivo shvaćeno od strane navijača i novinara, ali sve smo uložili u ovu jednu utakmicu. Bio sam siguran ili gotovo siguran da možemo svladati protivnika. Imali smo šanse od prve sekunde. Danas su naši igrači odigrali najbolju utakmicu protiv Ružomberoka pod mojim vodstvom. Mogli smo zabiti dva-tri gola u prvom poluvremenu. To je velika šteta.’