Taekwondoaš Márton Viviána stigao je na Olimpijske igre uz impresivnu konkurenciju

Viviána Márton – Fotografija: Mihály Borhi / Mađarski taekwondo savez

Tijekom vikenda u Bugarskoj su održane olimpijske kvalifikacije za taekwondoaše. U ovom se sportu sa svjetske ljestvice i s ovog natjecanja moglo doći do OI u Parizu.

U subotu 18-godišnja Márton Luána, koja je osvojila zlatnu medalju na prošlogodišnjem svjetskom prvenstvu, nije imala sreće jer joj je ždrijeb bacio na put iransku natjecateljicu od koje je u vrlo napetom meču eliminirana protiv njega. Alizadeh, osvajačica brončane olimpijske medalje iz 2016., izborila je europske kvalifikacije jer je u Njemačkoj dobila status izbjeglice. Pobjegao je iz Irana jer se našao licem u lice s iranskim režimom.

Luánina sestra blizanka, Viviána, okušala je sreću u disciplini 67 kilograma. Do sada se nije puno puta natjecao u ovoj kategoriji, ali prema obiteljskom dogovoru nije se želio natjecati s bratom.

Viviána je u prvom kolu svladala crnogorsku suparnicu, ni Latvijka Jolanta Tarvida nije uspjela odigrati ozbiljan meč, oba puta slavivši s 2-0. U polufinalu se također nadmoćno borila protiv Nizozemke Amy Mink, te u drugom kolu slavila s 13-0, pobijedila u meču i osigurala olimpijsku kvotu.

Sat vremena kasnije Józsa Levente također je okrunio svoj nedjeljni nastup. Ni 68 kilograma težak mađarski natjecatelj nije izgubio takt, probijajući se kroz suparnike. Najprije je pobijedio Moldavca Sulacoa, potom Danca Jörgensena i na kraju, za kvotu, Izraelca Kriviskija.

Budući da je Salim Omar, svjetski prvak 2022. i peti na OI 2021., već napustio rang listu, u Parizu će biti tri mađarska natjecatelja. Natjecanja će se organizirati u drugom tjednu, početkom kolovoza.