Slovački judaš Fizeľ ostvario je još jedan uspjeh

Pobijedio je Nijemca Erika Abramova.

Slovački judaš Fizeľ ostvario je još jedan uspjeh.  Na EP-u je osvojio broncu
Slovački judaš Márius Fízeľ. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Slovački judaš Márius Fízeľ osvojio je brončanu medalju u kategoriji preko 100 kg na Europskom prvenstvu u Zagrebu. U odlučujućoj borbi repesaža ipponom je pobijedio Nijemca Erika Abramova.

Fizeľ je Slovačkoj osigurao sedmu medalju na natjecanjima u doba neovisnosti i prvu nakon 2017. Prije njega Matej Poliak osvojio je broncu u kategoriji do 66 kg na prvenstvu u Varšavi.

Dvadesetpetogodišnji slovački judaš potvrdio je da je veliki kandidat za plasman u Pariz. I prije Europskog prvenstva zauzimao je 18. mjesto u poretku olimpijskih kvalifikacija, što mu osigurava nastup ispod pet krugova.

Judaše i ove godine čeka svjetsko prvenstvo koje će se održati 19.-24. svibnja u Abu Dhabiju. Rok za kriterije nominacije je 23. lipnja.

U Zagrebu je Fizeľ izravno poslan u osminu finala u kojoj se na ippon obračunao s Rumunjem Vladutom Simionescuom. U četvrtfinalu je naletio na Nizozemca Jellea Snippea, a susret je bio revanš za broncu s prethodnog Europskog prvenstva u Montpellieru.

Osveta je bila uspješna za slovačkog judaša kada je slavio ipponom, dok je u meču imao i wazaari. U borbi za prolaz u finale sastao se s Inalom Tasojevim. Ruskinja, koja natjecanje počinje pod neutralnom zastavom, uspjela je u wazaariju, a Fizeľ je otišao u repesaž.

U njoj mu je suparnik bio Nijemac, kojeg je već pobijedio u studenom prošle godine na turniru u australskom Perthu, a borba je bila identična.

Peter Žilka je u kategoriji do 90 kg dobio jedan uspješan dvoboj, kada je u osmini finala ipponom svladao Bugarina Ivajla Ivanova. U četvrtfinalu je naknadno izgubio od Francuza Lorisa Tassiera na wazaari.