Slovački 18 deklasirali su Norvežane i plasirali se u četvrtfinale

U posljednjoj utakmici osnovne skupine na SP-u u hokeju do 18 godina slovački hokejaški reprezentativci uvjerljivo su svladali vršnjake iz Norveške 11:1 i plasirali se u četvrtfinale turnira. U njoj će se u četvrtak (2.5.) sastati s drugom momčadi B-skupine, odnosno Češkom. Dvoboj u utorak (30. travnja) bio je prekinut više od sat vremena zbog tehničkih problema u dvorani u Espoou. Napadač Nitre Tomáš Pobežal bljesnuo je s četiri točna pogotka.

Izabranici Martina Dendisa prethodno su izgubili od američkih vršnjaka 0:9, Latvije 3:5 i Finske 0:4. U dvoboj utorka ušli su s ciljem pobjede od najmanje tri pogotka, odnosno dva s najmanje pet postignutih golova, kako bi došli do plasmana na tablici troboda.

I Norvežani i Latvijci osvojili su tri boda, ali Slovaci imaju najbolji skor iz dvoboja zbog konačnog velikog trijumfa koji ih je preselio na treće mjesto A-skupine. S četvrtog mjesta napredovali su i Latvijci, u večernjem susretu za prvo mjesto borili su se dosad suvereni Finci i Amerikanci. Norvežani će doigravanje za ostanak najvjerojatnije imati protiv Kazahstanaca.

Dvoboj u utorak prekinut je nakon druge trećine pri rezultatu 8:1 za momčad trenera Martina Dendisa i odigran je u susjednoj dvorani za trening. Razlog su tehnički problemi u dvorani u Espoou, gdje se tijekom druge pauze pokvarila rola. Organizatorima je trebalo više od 15 minuta da je skinu s leda, ali su pritom oštetili podlogu za igru ​​koju nisu uspjeli popraviti. Dvoboj je nastavljen nakon više od sat vremena u dvorani za trening pred samo jednom kamerom.

Norveška – SLOVAČKA 1:11 (1:5, 0:3, 0:3)

Ciljevi: 7. Eriksen (Myhre) – 2. Nemec (Beluško, Chrenko), 2. Liščínský (Radivojević), 4. Pobežal, 12. Ličko (Vrtiel), 14. Chovan (Satan), 28. Pobežal (Straka, Radivojević) . Suci: Druseiks (Latvija), Wedin (Švedska) – Ankerstjerne (Danska), Stalder (Švicarska), isključenje: 4:1 za 2 minute, power plays: 1:2, slabost: 0:0.

Norveška: Walberg (12. Martinsen) – Molde, Määttänen, Karlsen, Lafton, Sletmoe-Kjarnet, Kopperstad, Solheim – Sjöthun, Brekke, Bakkevig – Vatne, Eriksen, Koblar – Olsen, Myhre, Dehli – Baanerud, Finckenhagen, Hansen – Skjellum-Kokkim

SR: Lenďák – Radivojevič, Fabuš, Húževka, Beluško, Ličko, Kupec, Kalman, Zubek – Tomík, Pobežal, Straka – Nemec, Pitka, Chrenko – Svrček, Šatan, Chovan – Maruna, Vrtiel, Liščinski

Slovaci su u utakmicu ušli s razumijevanjem da, ako žele izbjeći doigravanje za ostanak, moraju pobijediti s najmanje tri pogotka, odnosno dva s najmanje pet postignutih golova. Upravo tako su se snašli. Odmah nakon prvog pogotka “poletjeli” su na Norvežane koji su umorni nakon večernjeg dvoboja s Latvijom (5:3) u ponedjeljak bili nedovoljno dobri za protivnika. Slovaci su to u potpunosti iskoristili kada su već u 4. minuti poveli 3:0 golovima Nemeca, Liščínskog i Pobežala.

Naknadni prekršaj kaznio je Eriksen, ali to nije nimalo usporilo igrače trenera Dendisa, a Ličko i Chovan su pogađali prije odlaska na odmor. Nakon četvrtog pogotka Norvežani su Walberga na golu zamijenili Martinsenom.

Slika igre nije se promijenila ni u drugom činu, iako se malo smanjilo golova. Slovaci su kontrolirali igru, konstantno pritiskali pred golom i u 27. minuti nakon lijepe individualne akcije kapetana Pobežala vodili pet golova razlike. Okrenuo se od zaštitne ograde do Martinsena. U 34. minuti Chrenko je prošao po desnoj strani i pogodio gredu. Dvije minute kasnije Pobežal kompletira hat trick – 8:1. Norvežani su bili na koljenima i nakon dvije trećine gubili s 9:40.

Treća trećina počela je s više od sat vremena zakašnjenja. Organizatori su nakon tehničkih problema s klizalištem oštetili led i dvoboj preselili u susjednu dvoranu za trening. Norvežani su povukli svoju momčad u tri formacije i pokušavali sve agresivnije napadati. Ipak, Slovaci su zadržali ugodno vodstvo i bili aktivniji u trećoj četvrtini.

U 49. minuti Vrtiel je dodao deveti gol, au 54. Pobežal je iskoristio power play svojim četvrtim golom – 10:1. Kod konačnog rezultata 11:1 brojčanu prednost imao je i Chovan.

Glasovi glumaca /izvor: hockeyslovakia.sk/:

Martin Dendis, glavni trener SR: “Od početka smo znali za što igramo. Bila je to dobra konstelacija da smo mogli napredovati i s trećeg mjesta i dečki su to uzeli vrlo sigurno i drago nam je da smo uspjeli. Osnovni cilj je bio ono što smo pokazali od prve minute – pritiskati na gol, igrati izravno i ništa ne prepuštati slučaju.”

Luka Radivojevič, branič SR, u utakmici 0+3: “Jako smo dobro ušli u utakmicu, odmah smo postigli tri gola. Sjajno je to što smo izveli i vjerujem da ćemo to prenijeti i na sljedeću utakmicu. Znali smo da moramo pobijediti s tri gola razlike, ušli smo u to s razmišljanjem da želimo puno pucati, gurati gol i uspjelo je.”

Ján Chovan, napadač SR, autor dva gola: “Imali smo jako dobar početak, dobro smo krenuli u prvih pet minuta. Zabijali smo golove i tako nastavili. Bili smo smireni prije utakmice, znali smo da ćemo postići golove ako budemo radili ono što smo htjeli.”