Slovačka je u posljednjem pripremnom dvoboju izgubila od Amerikanaca

Slovačka hokejaška reprezentacija izgubila je 2:6 od SAD-a u posljednjoj pripremnoj utakmici uoči Svjetskog prvenstva. U Bratislavi su gubili 0:2 u prvoj trećini, golovima Juraja Slafkovskog i Petra Cehlárika izjednačili su na 2:2, ali su favorizirani gosti odnijeli pobjedu na svoju stranu.

Slovaci će se također sastati s Amerikancima u osnovnoj skupini Svjetskog prvenstva, njihov dvoboj u Ostravi na rasporedu je u ponedjeljak, 13. svibnja u 16.20 sati. Za Slovake će prvenstvo započeti u petak (10. svibnja) utakmicom protiv Njemačke (16.20 sati).

Slovačka reprezentacija je u generalci na Svjetskom prvenstvu igrala s osam braniča, među kojima se nije našao Rayen Petrovický. Po prvi puta na završnom treningu startali su braniči Martin Fehérváry, Peter Čerešňák, František Gajdoš i Patrik Koch, te napadači Viliam Čacho, Marko Daňo, Libor Hudáček i Juraj Slafkovský. Bila je to jedina pripremna utakmica za Amerikance prije prvenstva.

Slovaci su utakmicom protiv SAD-a završili pripremno razdoblje uoči Svjetskog prvenstva u kojem su odigrali ukupno osam utakmica. Na početku završne pripreme dvaput su svladali Švicarsku (3:0, 5:3), izgubili od Njemačke 3:7 i nakon produžetaka slavili 5:4, te nakon dva poraza od Češke (2. :4, 1:4) uspjeli su Poljskoj 6:1.

Slovačka – SAD 2:6 (1:2, 1:1, 0:3)

Ciljevi: 19. Slafkovský (Fehérváry, Hrivík), 25. Cehlárik (Nemec, Fehérváry) – 7. Farabee (Leonard, Smith), 10. Boldy (Gaudreau, Werenski), 27. Eyssimont (Kessel, Hughes), 50. Tkachuk (Hughes) , Zegras), 57. Eyssimont (Kessel, Hughes), 60. Hayes. Suci: Stano, Žák – D. Konc ml., Gegáň, isključenje: 3:3 za 2 min., power play: 0:1, slabost: 0:0, izmjene: 41. Augustine umjesto Lyona (SAD), 9258 gledatelja (Rasprodano).

Slovačka: Hlavaj – Nemec, Fehérváry, Čerešňák, Ivan, Grman, Koch, Golian, Gajdoš – Slafkovský, Hrivík, Cehlárik – Hudáček, Cingel, Tatar – Lantoši, Čacho, Regenda – Daňo, Sukeľ, Kudrna – Takač

SAD: Lyon (41. Augustine) – S. Jones, Werenski, Petry, Sanderson, Kesselring, A. Vlašić, M. Kessel, L. Hughes – Boldy, Pinto, Gaudreau – Caufield, Zegras, B. Tkachuk – Leonard, W. Smith , Farabee – Kunin, Hayes, Eyssimont

Domaći su reprezentativci aktivno ušli u susret i na početku nekoliko puta došli do kraja. No, podbacili su u završnici i gubili su od 7. minute. Amerikanci su krenuli u protunapad u koji je nepokriveni Farabee stigao s pakom iza leđa vratara Hlavaja.

Isključenje Slafkovskog u 10. minuti označilo je prvi power play Amerikanaca, koji su to iskoristili nakon što je Gaudreau ubačajem pronašao Boldyja, a Hlavaj se nije imao vremena pomaknuti na njegov nespreman udarac – 0:2. Posebno je prva slovačka formacija zadavala probleme igračima SAD-a, a njen krilni igrač Slafkovský izveo je spektakularnu akciju u 19. minuti kada je izbjegao dvojicu protivnika u zoni napada i pogodio Lyon – 1:2.

Od 25. minute već je bilo izjednačeno kada je Nijemac oštrim dodavanjem na stativi pronašao nepokrivenog Cehlárika koji je iz blizine povisio na 2:2. Takva situacija trajala je manje od tri minute, jer je Eyssimont zbunio Hlavaja iza gola i brzo gurnuo pak na lijevu vratnicu – 2:3. U drugoj trećini obje su strane bile isključene, ali nije bilo više pogodaka.

U završnom dijelu i Hrivík i Daňo imali su izgledne prilike, ali nisu svladali Augustinea koji je zamijenio Lyona prije treće dionice. Iduće minute pripale su Amerikankama koje su kaznile slovačke pogreške. Važan pogodak za 4:2 postigao je Tkachuk u 50. minuti, kada je iskoristio slobodan prostor u zoni napada i s leđa probio Hlavaja.

Četiri minute kasnije Čeresňák nije obranio Smithu koji je stigao do kraja. Iako je Hlavaj blokirao pak, nije ga zadržao, a američki je napadač stigao do gola – 2:5. Nedugo nakon toga prekomorci su se veselili i šestom pogotku, kada je Nijemac nesretno uklizao pak pored Hlavaja, ali suci nisu prepoznali točan udarac jer je vratnica bila pomaknuta.

Na kraju su se Slovaci pokušali popeti u igri bez vratara, u kojoj je Hayes pokušajem iz obrambene zone povisio za 2:6.