Real Madrid smijenio Barcelonu na tronu: “Bijeli balet” uživa u 36. naslovu!

Odlučeno je to u subotu u 34. kolu, kada je Real svladao Cádiz s 3-0, a Barcelona potom izgubila s 2-4 kod Girone. “Bijeli balet” četiri kola prije kraja na vrhu ljestvice ima nedostižnih 13 bodova prednosti ispred drugoplasirane Girone koja je trijumfom u katalonskom derbiju osigurala premijerno sudjelovanje u Ligi prvaka. Real je nakon dvije godine osvojio naslov, zamijenivši Barcelonu na tronu. Ima ukupno 27 naslova.

“Odigrali smo spektakularnu sezonu u španjolskoj ligi. Bili smo dosljedni i rijetko kolebali. Zaslužili smo naslov. Ipak, moramo pričekati slavlje jer nas u srijedu čeka vrlo važna utakmica. Moramo se odmoriti i odigrati najbolje što možemo protiv Bayerna,” rekao je trener Carlo Ancelotti, misleći na uzvratnu utakmicu polufinala Lige prvaka u srijedu kod kuće protiv Bayerna (prva utakmica 2-2).

Momčad Xavija Hernandeza povela je kod Girone 1-0 već u trećoj minuti kada je zabio branič Andreas Christensen. Samo nekoliko sekundi kasnije uspio je izjednačiti s Artő Dovbykom, koji se učvrstio na poziciji lidera među strijelcima, svojim dvadesetim točnim udarcem u sezoni lige. Prije odmora Lamine Yamal je pao u šesnaestercu, a jedanaesterac je realizirao Robert Lewandowski.

Niti drugi put u susretu gosti nisu sačuvali vodstvo, au devet minuta Žirondinci su preokrenuli tijek dvoboja. U 65. minuti izjednačio je za Porto nakon asistencije Dovbyka. Nisu prošle ni dvije minute, a Gironu je u vodstvo doveo Miguel Gutierrez. On je u 74. minuti drugim pogotkom u utakmici protiv Porta osigurao pobjedu domaćina i započeo ne samo slavlje svoje momčadi koja će igrati u Ligi prvaka, već i šampionsko slavlje Real Madrida.

Real je protiv Cádiza poveo u 51. minuti Brahim Diaz, a u 68. minuti Jude Bellingham je povećao razliku na dva gola. 20-godišnji Englez zabio je svoj 18. precizan pogodak u ligi. U posljednjoj minuti utakmice španjolski napadač Joselu dodao je i treći pogodak. Vratar Thibaut Courtois propustio je prvu utakmicu sezone nakon što se oporavio od teške ozljede koljena. 31-godišnji Belgijac neutralizirao je dva šuta gostiju i zabio čist gol nakon gotovo devet mjeseci izbivanja.

Real Sociedad San Sebastián slavio je protiv UD Las Palmas 2:0. Baski su se na pun poen odlučili već u prvom poluvremenu u kojem su upisali oba točna pogotka. Real Sociedad se učvrstio na šestom mjestu na tabeli, gdje ima pet bodova prednosti u odnosu na Real Betis. Momčad s Kanarskih otoka izgubila je i sedmi dvoboj u seriji te zauzima 14. mjesto.