Muška rukometna reprezentacija napravila je prvi korak prema Olimpijskim igrama izbacivši Tunis

Mađarska je osmim mjestom na prošlogodišnjem svjetskom prvenstvu osigurala sudjelovanje u olimpijskim kvalifikacijama. Peto mjesto na ovogodišnjem Europskom prvenstvu ukazivalo je na jasan razvoj momčadi, a svi su vjerovali da će protiv Tunisa potvrditi formu i pobijediti s 4-5 golova.

Posljednji put dvije su se reprezentacije susrele 2019. godine, Mađari su slavili 26-21, u mađarskoj momčadi bili su Máté Lékai i Roland Mikler, no tada su igrali i aktualni predsjednik saveza Ferenc Ilyés te vođa momčadi László Nagy. Tunis je posljednji put bio na Olimpijskim igrama 2012. godine kada su osvojili osmo mjesto, a naši četvrti. Na ovogodišnjem prvenstvu Afrike zauzeli su treće mjesto, a slijede Egipat i Alžir.

Predvođeni Máté Lékaijem, Zoltán Szita i Gábor Ancsin bili su dva centaršuta, Bence Bánhidi prešao je na beka, Bóka Bendegúz i Imre Bence zauzeli su dva krila. Obrambeni stručnjak Adrián Sipos postigao je prvi mađarski pogodak nakon primljene lopte. Do isteka pete minute vodili smo 3-1, Imre i Bóka pogađali su s krila. Nakon deset minuta na semaforu je stajalo 6-4, no na kraju prvih četvrt sata uslijedio je manji uspon i pad te je suparnik izjednačio (8-8). Lékai je drsko pucao iz sedam, ali ubačaji nisu išli. S druge strane, na meti su bili Abdalla i Aidi. U 20. minuti vraćena je razlika od dva pogotka (11 – 9), Gergő Fazekas je već kontrolirao, a udarac Richárda Bodóa uz malo sreće pogodio je vratnicu.

Imre Bence postigao je dvanaesti mađarski pogodak, koji je osvojio nagradu ljepote, iz kineske figure, nakon što ga je Bodó znalački prošao s druge strane. Ilic Zorán povećao je prednost na četiri pogotka – tada smo igrali i s igračem prednosti – kada je Tunis tražio minutažu. No, ni to nije moglo zaustaviti nalet, jer je Roland Mikler obranio, a Bánhidi je dva puta zaredom pogodio iz iste figure, dva puta ga je savršeno servirao Bodó, a ova Szegedinska utakmica mijenja rezultat na 15-9. Do kraja poluvremena na semaforu je stajalo 17-10. Inače, Mikler je utakmicu završio s osam obrana, što je iznad prosjeka.

Nakon preokreta, u 35. minuti Máté Lékai je šestim golom povisio na 19-14, no gostujuća momčad ovu utakmicu očito nije pustila, nego su mobilizirali rezerve. U 40. minuti Bachá je nakon snimanja dobio crveni karton jer je šakom u lice udario Lékaija. Rosta je prodao sedmi, povisivši 23-17, a Ancsin je prodorom vratio sedam golova razlike koja se borila do poluvremena.

Pri rezultatu 28-20, 11 minuta do kraja, Tunis je opet tražio vrijeme, ali im je napad zamro, Ilićev nalet povisio je razliku na devet, au 51. minuti publika je računala na suparnika, jer je Hanusz Egon povisio 31- 21. položaj. Posljednji mađarski pogodak postigao je Imre Bence, a konačni rezultat 33-24 je realan.

U drugom susretu skupine Norvežani su bili bolji od Portugalaca rezultatom 32-29. Vodili su s nekoliko koševa razlike, dominirali cijelim susretom i igrali bolje nego na Europskom prvenstvu u siječnju. Dva pobjednika će igrati međusobno u subotu navečer, a koja god ekipa tada pobijedi, napravit će veliki korak prema nastupu u Parizu.