Liverpool-Manchester City 1-1

U 28. kolu engleskog prvenstva Liverpool je ugostio Manchester City koji je lani osvojio trostruku titulu. Za rasplet prvenstva bilo je presudno koja će ekipa pobijediti u ovom susretu, iako je do kraja ostalo još deset kola. Arsenal je mogao biti najviše sretan remijem, ali idemo dalje.

Njemački trener domaće momčadi Jürgen Klopp, koji odlazi na kraju sezone, ponovno je nakon 39 dana mogao u prvu postavu nominirati kapetana mađarske reprezentacije Dominika Szoboszlaija, jer ima oporavio od ozljede. S druge strane, Egipćanin Mohamed Salah tek je počeo na klupi.

Jesenski dvoboj završili su 1-1, golom Erlinga Haalanda uzvratio je Alexander Arnold u 80. minuti. Pool je prošlog tjedna pobijedio u posljednjoj minuti golom u Nottinghamu, a sredinom tjedna u kup utakmici su u gostima svladali prašku Spartu (5-1).

Manchester City je prošli tjedan svladao United 3-1, a sredinom tjedna BL utakmicu svladao je i Kopenhagen 3-1. Momčad Pepa Guardiole posljednji je put na Anfieldu slavila u travnju 2021. godine 4-1, a sada bi bila zadovoljna i gorčom pobjedom, no nisu ih uspjeli prestići. City nije izgubio utakmicu od prosinca, zbog čega su kladioničari smatrali da gostujuća momčad ima veće šanse. Počeli su ovako:

• Liverpool: Kelleher – Bradley, Van Dijk, Quansah, Gomez – Szoboszlai, Mac Allister, Endo – Elliott, Núñez, Luis Díaz.
  • Manchester City: Ederson – Walker, Akanji, Aké – Rodri, Stones – B. Silva, De Bruyne, Álvarez, Foden – Haaland

PRVO POLUVRIJEME:

Po kiši koja je padala nije trebalo dugo čekati na prvi udarac prema golu, pokušaj argentinskog svjetskog prvaka Alvareza Kelleher je uhvatio u drugoj minuti. U osmoj minuti propuštena je još jedna prilika za City, Álvarez je pobjegao de Bruyneu koji je iz oštrog kuta, ali već unutar peterca, odlučio dodati umjesto šuta, ali je loše zavrtio loptu, nitko je nije mogao stići. Nakon 20 sekundi City je osvojio loptu, belgijski veznjak tukao je silovito s 20 metara, ali je vratar Kelleher bio na svom mjestu.

I na drugoj strani razvila se situacija, Bradley se izvukao po desnoj strani, ubacio oštro u sredinu, Núñez koji se probio u sredinu samo je promašio loptu. Nekoliko minuta kasnije urugvajski centarfor nije promašio loptu Díaza, ali je nije uspio pravilno uputiti glavom prema golu pa vratar nije morao intervenirati.

U 19. minuti Liverpool je zabio autogol, Núñez se nije previše svađao, osjetio je da je krenuo na loptu malo ranije nego što je trebao.

U 23. minuti City je poveo nevjerojatnom korner varijantom.

De Bruyne je gađao korner s desna na desno, ravno – bio je to drugi korner gostiju -, Stones je krenuo prema kratkoj stativi, otresao Núñeza, a branič je s tri metra proslijedio loptu u gol, Kelleher je mogao samo Dodirni to. Inače, dok je Stones bio igrač Evertona, nikada nije uspio pobijediti gradske rivale.

Szoboszlai je mogao izjednačiti u 32. minuti.

Elliott je ubacio s desne strane, Poolova osmica došla je u sjajnom ritmu, mogao je neometan sa sedam metara glavom, ali nije uspio postići gol. U pet minuta nakon primljenog pogotka 87 posto posjeda imali su domaći.

Trenutak udarca glavom, bila je to sjajna prilika - Foto: Carl Recine / Reuters

Trenutak udarca glavom, bila je to sjajna prilika – Foto: Carl Recine / Reuters

U 36. minuti de Bruyne je ubrzao, njegov udarac je bio blokiran, ali lopta je opasno krenula prema golu. Ubrzo je Haaland uzeo loptu jedan na jedan do Van Dijka, napadač je uzeo loptu pored obrambenog igrača, ali ju je van Dijk u zadnji tren izbacio, pa udarac nije bio najbolji, a vratar je uhvatio loptu u aut. zraka. Uzvratio je Diaz sa 17 metara nakon ubačaja Szoboszlaija, ali je lopta otišla za pola metra, na kojoj je svejedno bio Ederson.

Szoboszlai je u prvom poluvremenu igrao korisno i agresivno, samo su ga dva puta mogli zaustaviti prekršajima, dobro je pokretao i suigrače, a u posljednjoj minuti (45+2) prvi je s 33 pogađao vrata redsa. -metar slobodni udarac.

DRUGA POLOVICA:

Nije prošlo ni pola minute kad smo vidjeli šokantnu grešku. Aké je ubrzo pogodio, Núñez je gurnuo loptu pokraj Edersona, vratar je izbio strijelca. Penal je potpuno opravdan, vratar je dobio čak i žuti karton. Nije došao na izložbu jer je htio igrati loptu.

Ederson je udario Núñeza - Foto: Paul Ellis / AFP

Ederson je udario Núñeza – Foto: Paul Ellis / AFP

Argentinac Mac Allister izveo je jedanaesterac – primio je svih šest svojih jedanaesteraca u svojoj prethodnoj momčadi, Brightonu – i pogodio u desnu stranu gola. Ederson je krenuo, ali nije imao šanse za spas. U sceni se ozlijedio i Ederson, umjesto njega došao je Stefan Ortega koji je 2022. godine doveden iz njemačkog Bielefelda.

U 58. minuti Foden je ušao u faul, ali nije uspio izbiti loptu pored Kellehera. Nakon dvije minute Klopp je napravio dvije izmjene, jedan od igrača bio je Szoboszlai, za kojeg se vjeruje da još nije u savršenom stanju i izdržao je samo sat vremena, jer njegova igra nimalo nije opravdala izmjenu.

Szalah je ušao umjesto Mađara koji je iz prvog dodira zamalo asistirao. Díaz je nakon starta mogao sam zabiti loptu u gol, ali je kolumbijski napadač odabrao neshvatljivo rješenje, izvrnuvši loptu metar od gola, kao da se bojao te mogućnosti. Nekoliko minuta kasnije Szalah je imao vodeći gol u nogama, ali je loše ciljao.

U 71. minuti Núñez je došao do lopte s lijeve strane, ali nije uspio probiti dobro postavljenog Ortegu. Nije prošla ni minuta kad je vratnica spasila Liverpool. Kelleher je loptu zabio Fodenu u rame i odatle je pogodila gredu.

U 89. minuti City ponovno pogađa stativu, Doku se postavlja u poziciju, pokušava s osam metara po gol, ali lopta se od stative odbija u krilo Kelleheru.

Bilo je osam minuta sudačke nadoknade, Pool je držao suparnika pod velikim pritiskom u posljednjoj trećini, dva slučaja su istražena unutar šesnaesterca, ali niti jednom nije dosuđen jedanaesterac, a nakon 99 minuta meč je uprskao Michael Oliver. Ovom utakmicom najviše može biti sretan Arsenal, jer se tablica promijenila na sljedeći način: