Kanadski hokejaši pobijedili su SAD u finalu SP-a do 18 godina

Kanada je osvojila zlato nakon tri godine.

Hokejaši Kanade svladali su branitelje naslova iz SAD-a u uzbudljivoj finalnoj utakmici SP-a do 18 godina
Kanadski hokejaši slave pogodak u finalu Svjetskog prvenstva u hokeju protiv SAD-a. Fotografija: iihf.com

Nakon tri godine hokejaši Kanade ponovno su osvojili zlato na Svjetskom prvenstvu do 18 godina. U finalu prvenstva u Finskoj slavili su u prekooceanskom derbiju nad SAD-om 6:4 i tako osvojili svoj peti naslov svjetskih prvaka.

Kanađani su u finalu preokrenuli rezultat od 1:3, kada su u posljednjem dijelu utakmice s tri pogotka kaznili petominutno isključenje Trevora Connellyja. U trijumfu je sudjelovao Gavin McKenna (3+1) s tricom i ukupno četiri poena, Tij Iginla (1+2) i Henry Mews (0+3) imali su po tri poena.

Amerikanci su u prve dvije trećine utakmice imali uvjerljivu prednost, ali na kraju nisu osvojili rekordni dvanaesti naslov na svjetskim prvenstvima ove dobne kategorije.

U borbi za zlato nije zabio njihov napadač James Hagens, koji je s 22 koša (9+13) nadmašio dosadašnji rekord Rusa Nikite Kučerova iz 2011. (21 koš – 11+10). Najproduktivniji branič prvenstva Cole Hutson (4+9) upisao je gol i dvije asistencije u njihovom dresu.

“Javorovi listovi” su dobili svih sedam susreta u prvenstvu. Amerikanci su tek u finalu pronašli pobjednika, u polufinalu su se lako obračunali sa Slovacima 7:2.

Slovaci su na prvenstvu završili na posljednjem četvrtom mjestu, kada su u borbi za broncu izgubili od Švedske 0:4. Kazahstan se oprostio od elite, što nije bilo dovoljno u borbi za spas protiv Norvežana. Njih će sljedeće godine u najvišoj kategoriji zamijeniti Nijemci.