Atalanta, koja stvara povijest, stigla je do finala Europske lige

• Atalanta je stigla do finala Europske lige nakon što je pobijedila Marseille 3-0.
  • U finalu će se susresti s Bayer Leverkusenom, a njemački klub je izbacio Romu.
  • U Europskoj konferencijskoj ligi, Olympiakos će se u finalu sučeliti s Fiorentinom nakon što je ispisao povijest pobjedom od 2-0 protiv Aston Ville.
  • Za više nogometnih vijesti posjetite naš .

Atalanta je u četvrtak ostvarila najveću pobjedu u svojoj povijesti nakon što je svladala Marseille 3-0 i osigurala mjesto u finalu Europske lige.

Golovi Ademola Lookmana, akademskog produkta Mattea Ruggerija i El Bilala Tourea doveli su Atalantu do svog prvog europskog finala u povijesti s ukupnom pobjedom od 4-1 pred oduševljenim navijačima u Bergamu.

Atalantin prolaz u finale Dublina, gdje će se susresti s Bayerom Leverkusenom, kasnije ovog mjeseca bio je potpuno zaslužen nakon dominantne predstave u kojoj je Marseille jedva imao udarac u još jednom lošem gostovanju Ligue 1 momčadi.

Marseille je dobio samo četiri utakmice na gostovanjima u svim natjecanjima ove sezone, a nakon što je Ruggeri doveo Atalantu u vodstvo dva u 52. minuti, momčad Jean-Louisa Gasseta nije imala povratka, Toure je dodao šlag na tortu u sudačkoj nadoknadi.

“Pokušat ćemo ih (Leverkusen) staviti u poteškoće, ali ne možemo sada razmišljati o tome, moramo igrati utakmicu po utakmicu”, rekao je Ruggeri za Sky Sport.

“Nadajmo se da ćemo moći nastaviti, samo moramo uživati ​​u trenutku i dati sve od sebe u finalu.”

Atalanta, tradicionalno provincijska momčad koja je pod vodstvom Gian Piera Gasperinija obično bila iznad svoje težine, sada bi mogla završiti sezonu s dva trofeja jer će se u srijedu suočiti s Juventusom u talijanskom kupu.

To je izvanredno postignuće za klub čiji je jedini veliki trofej Talijanski kup 1963., dok je najdalje što je Atalanta prethodno otišla u europskom natjecanju bila posljednja četiri u Kupu pobjednika kupova 1988. kada je bila drugoligaš.

Atalanta se također može kvalificirati za obnovljenu Ligu prvaka sljedeće sezone kroz Serie A budući da se trenutno nalazi na petom i posljednjem mjestu Italije u najvećem europskom klupskom natjecanju.

U nedjelju navečer ugošćuju Romu, koja je gurala Leverkusen u drugom polufinalu, u utakmici koja bi mogla odlučiti tko će završiti među prvih pet.

“Bilo je nevjerojatno ne samo za nas, već i za ljude u Bergamu. To je nevjerojatan rezultat”, rekao je predsjednik Atalante Antonio Percassi.

“Uvijek počinjemo sezonu govoreći da želimo izbjeći ispadanje. Ovo gdje smo sada jednostavno je nezamislivo.”

Atalanta je dominirala od prvog zvižduka i nije imala sreće što nije povela u šestoj minuti kada je Charles De Ketelaere pogodio vanjski dio vratnice.

Scamacca je dobro prošao samo 10 minuta kasnije, a nedugo nakon toga napadač u formi pogodio je gol iz neposredne blizine nakon kaosa u korneru prije nego što je Pau Lopez odgurnuo De Ketelaereov udarac glavom na odbijenu loptu.

I točno u pola sata Lookman je doveo Atalantu u vodstvo te večeri iu izjednačenju sa svojim 12. golom ove sezone, udarcem nigerijskog napadača opako je odbio kopačku Samuela Gigota prije nego što je prošao pored Lopeza.

Domaćini su u drugo poluvrijeme izašli s manje hitnosti i skoro su bili kažnjeni od strane Marseillea četiri minute nakon što je nastavio utakmicu kada je Iliman Ndiaye pogriješio svoj lob s vratarom Atalante Juanom Mussom izvan svoje linije.

A Marseille je kažnjen dvije minute kasnije Ranierijevim senzacionalnim drugim golom u kampanji, proizvod Atalantine akademije zabio je nezaustavljiv šut nakon razmjene dodavanja s Lookmanom.

Marseille se mogao vratiti u izjednačenje kada je Jordan Veretout udarcem iz slobodnog udarca iznenadio Mussoa i pogodio gornji dio grede.

Ali to bi bilo više nego što je francuska strana zaslužila zbog jednostrane utakmice, a dok je sat bio na izmaku i vatromet koji je već eksplodirao ispred stadiona, Toure je probio bez protivnika i dao utakmici rezultat koji je predstavljao ravnotežu igre.

Toureov miran završetak bila je njegova treća u teškoj sezoni u kojoj je napadač iz Malija – rekordno pojačanje Atalante – bio ograničen na zamjenske nastupe nakon što je pretrpio ozbiljnu ozljedu koljena u kolovozu, a na teren se vratio tek u veljači.

Leverkusen je pobijedio Romu za plasman u finale Europske lige i produžio niz bez poraza

U međuvremenu u Leverkusenu, Bayer Leverkusen je stigao do finala Europske lige s ukupnim rezultatom 4-2 nakon što je gol Josipa Stanišića u nadoknadi vremena izvukao remi 2-2 kod kuće u četvrtak, produživši svoj niz bez poraza na rekordnih 49 utakmica.

U uzvratnoj utakmici prošlosezonskog polufinala Europske lige, Roma je došla do Leverkusena u gubitku od 2-0 nakon prve utakmice, ali je poravnala rezultat unatoč malom posjedu lopte zahvaljujući jedanaestercima u oba poluvremena Leandra Paredesa.

U izjednačenom rezultatu prema produžecima, Alex Grimaldo je skrenuo u kut koji vratar Mile Svilar nije uspio uhvatiti, a lopta je ušla u mrežu nakon što se odbila od braniča Rome Gianluce Mancinija.

Stanišić je tada zadržao zadivljujući Leverkusenov rekord kasnih golova pogotkom u kontri u sedmoj minuti sudačke nadoknade, srušivši Benficin europski rekord neporaženosti koji datira iz 1965. godine.

Olympiakos je ispisao povijest plasmanom u finale Europske konferencijske lige

U Europskoj konferencijskoj ligi, Olympiakos će se u finalu sučeliti s Fiorentinom nakon što je ispisao povijest svojom pobjedom od 2-0 protiv Aston Ville u uzvratnoj utakmici polufinala u četvrtak.

Momčad Josea Luisa Mendilibara ostvarila je trijumf ukupnim rezultatom 6-2 zahvaljujući dvostrukom udarcu Villinog glavnog mučitelja Ayouba El Kaabija, koji je postigao hat-trick u prvoj utakmici.

U burnoj noći na stadionu Karaiskakis u Pireju, Olympiakos, prvak Grčke rekordnih 47 puta, upisao je svoj prvi nastup u velikom europskom finalu.

Jedini drugi grčki klub koji je došao do europskog finala bio je Panathinaikos, koji je poražen od Ajaxa u finalu Europskog kupa 1971. godine.

Dodajući osjećaj sudbine za Olympiakos, suočit će se s talijanskom Fiorentinom 29. svibnja u AEK Areni, domu jednog od njihovih lokalnih rivala i samo 10 milja preko Atene od vlastitog stadiona.

Mendilibar je preuzeo vodstvo tek u veljači, ali Španjolac – kojeg je Sevilla otpustila u listopadu – već je od sebe napravio ikonu Olympiakosa tako što je napravio monumentalno postignuće za grčki nogomet.

U vlasništvu Evangelosa Marinakisa, koji također vodi borbene igrače Premier lige Nottingham Forest, Olympiakos nije uspio izaći iz grupne faze 14 puta u 16 pokušaja u Europi prije ove sezone.

Ako Olympiakos uspije podići prvi europski trofej u svojoj 99-godišnjoj povijesti, bio bi podvig konkurirati grčkom šokantnom trijumfu na Euru 2004. godine.

Ovo će biti zlatna godina za Olympiakos, čija je momčad do 19 godina pobijedila u finalu UEFA Lige mladih protiv AC Milana u travnju.

Nakon što je prošle sezone izgubila finale Europske konferencijske lige protiv West Hama, Fiorentina je osigurala povratak na svjetsko prvenstvo pobijedivši Club Brugge ukupnim rezultatom 4-3 u drugom polufinalu u srijedu.