Alex Creţ osvojio je brončanu medalju na Europskom prvenstvu u judu u Zagrebu

Alex Creţ osvojio je brončanu medalju u kat. 90 kg, u subotu, na Europskom prvenstvu u judu u Zagrebu (Hrvatska).

Alex KretaFoto: Damir ŠENČAR / AFP / Profimedia

Ovim uspjehom Creţ je napravio veliki korak prema plasmanu na Olimpijske igre u Parizu.

Cret je u drugom kolu svladao Bjelorusa Aleksandra Sidorika, u osmini finala je prošao Srbina Nemanju Majdova, u četvrtinama je slavio protiv Francuza Lorisa Tassiera, ali je izgubio polufinale od Azerbajdžanca Eljana Hajieva, bivšeg Europljanina. juniorski prvak iz 2022.

Creţ je u meču za broncu svladao Nizozemca Noela van’t Enda, svjetskog prvaka iz 2019., sada već desetog sudjelovanja na europskim prvenstvima.

Rumunjska je svoju posljednju europsku medalju osvojila 2020. godine, preko Andree Chiţu (kat. 52 kg), srebrne medalje u Pragu.

Sve kod kat. 90 kg, Vlad Vişan je u prvom kolu poražen od Gruzijca Ghiorghija Jabniaşvilija.

Unutar mačke. 100 kg kubanski Rumunj Asley Gonzalez izgubio je u prvom kolu od Rusa Matveja Kanikovskog koji je kasnije osvojio zlato.

Vlăduţ Simionescu debitirao je pobjedom nad Poljakom Grzegorzom Teresinskim u kat. +100 kg, ali je potom u osmini finala izgubio od Slovaka Mariusa Fizela, koji je kasnije osvojio broncu.

Rumunjsku je na Europskom prvenstvu u judu u Zagrebu predstavljalo 10 sportaša: Alexandru Raicu (kat. 73 kg), Ioan Dziţac (kat. 73 kg), Adrian Şulcă (kat. 81 kg), Vlad Vişan (kat. 90 kg ), Alex Creţ (kat. 90 kg), Asley Gonzalez (kat. 100 kg) i Vlăduţ Simionescu (kat. +100 kg), kod muškaraca, a kod žena Thailen Castillo-Garcia (kat. 57 kg), Florentina Ivănescu (kat. 63 kg) i Amanda Zuaznabar-Torres (kat. 63 kg), javlja Agerpres.