Wales je propustio Euro 2024. jer poraz od Poljske nakon jedanaesteraca prekida kvalifikacijske nade

Daniel James iz Leeds Uniteda bio je jedini igrač koji nije postigao udarac s točke dok je Wales izgubio izvođenje jedanaesteraca 5-4 protiv Poljske i tako propustio Euro 2024.

Jedanaesterac je bio potreban u napetoj večeri u kojoj je braniču Tottenham Hotspura Benu Daviesu poništen udarac glavom u prvom poluvremenu zbog zaleđa. Ako izuzmemo to, šanse su bile rijetke u ovom finalu doigravanja.

Penal boli

Domaćini su bili smanjeni na deset igrača u posljednjim sekundama jer je Chris Mepham bio isključen zbog drugog žutog kartona, a Cardiff City Stadium je zastao dah nakon improvizirane izvedbe nacionalne himne.

Poljska je pretvorila pet savršenih jedanaesteraca s Robertom Lewandowskim, Sebastianom Szymanskim, Przemyslawom Frankowskim, Nicolom Zalewskim i Krzysztofom Piątekom uspješnim protiv Dannyja Warda.

Wales im je parirao jer su zabijali Ben Davies, Kieffer Moore – preko donje strane grede – Harry Wilson i Neco Williams.

Ali Daniel James je vidio kako je Wojciech Szczesny izgurao njegov napor kada je Wales izgubio 5-4 na jedanaesterce i počelo je divlje poljsko slavlje.

Bio je to okrutan kraj za domaćine koji su dali sve od sebe da se plasiraju na treće uzastopno Europsko prvenstvo.

Wales je pobijedio goste samo jednom – prvi susret u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 1974. – i doživio je sedam poraza u 10 utakmica, uključujući šest uzastopnih poraza.

Također su morali poništiti prijetnju Lewandowskog s 35-godišnjim napadačem u bogatoj golgeterskoj formi za Barcelonu i nastojeći dodati svojih rekordnih 82 gola u Poljskoj.

ČITAJ VIŠE:

Wales je napravio jednu izmjenu u odnosu na 4-1 polufinalnu pobjedu protiv Finske u četvrtak, s Mooreom koji je zamijenio Davida Brooksa u napadačkoj liniji.

Poljska je bila nepromijenjena u odnosu na stranu koja je u polufinalu Varšave pet puta nadmašila Estoniju, ali Matty Cash iz Aston Ville nije bio na klupi za zamjene nakon što je oštetio tetivu koljena.

Policija Južnog Walesa obećala je pristup nulte tolerancije svima koji pokušaju unijeti pirotehniku ​​na stadion Cardiff City nakon prethodnog posjeta Poljske u rujnu 2022.

Ali poljski kraj bio je osvijetljen bakljama dok su se dvije momčadi okupile uz pjevanje himni prije utakmice.

Poljska je pokušala ublažiti užas u užarenoj atmosferi frustrirajući Wales svojim posjedom lopte.

Karol Swiderski za dlaku nije uspio završiti centaršut Bartosza Slisza, a Jakub Piotrowski opalio je s 25 jardi dok je Poljska brzo poravnavala.

Walesovi najbolji trenuci bili su iz namještenih lopti: Davies je glavom prebacio Wilsonov korner, a Moore je ubacio još jednu šansu.

Moore je također bio blizu toga da postane dobitnik Joea Rodona nakon dugog bacanja Connora Robertsa, ali mu je ponestalo mjesta kraj autorske linije.

Wales se vratio u borbu kako se bližio odmor i imao je loptu u mreži u posljednjim trenucima poluvremena.

Moore je dočekao Williamsov centaršut na daljoj stativi, a Davies je vodio njegovo rušenje iznad Szczesnyja na golu Poljske.

Zastavica pomoćnog suca prekinula je veselje Velšana, a VAR je pokazao da je to bila ispravna odluka s Daviesom u ofsajdu za nekoliko centimetara.

Wales je uspio prvi pogodak četiri minute nakon nastavka kada je Szczesny sjajno odbio Mooreov udarac glavom ispod njegove prečke.

Izgledalo je kao da se Poljska koleba, ali ponovno je otkrivena pribranost i ubačaji su se počeli sve češće bacati u šesnaesterac Walesa.

Jakub Kiwior je izbacio gredu sa šest metara, a Swiderski je iz slobodnog udarca Piotra Zielinskog poslao loptu preko gola.

Napetost je također bila opipljiva jer je Szczesny držao udarce Moorea i Mephama glavom, a Lewandowski je zamalo spriječio produžetke šutirajući s 25 jardi.

Piotrowski i Szymanski imali su otvore u dodatnih 30 minuta u kojima je Poljska dominirala, ali Ward nije imao niti jednu obranu u cijeloj utakmici.