Snooker | Senzacija na Svjetskom prvenstvu u snookeru – veliko iznenađenje ušlo u finale

velški veliko iznenađenje Jack Jones otvorio sebi put do finala Svjetskog snookera u subotu navečer. Jones, koji je prije turnira bio 44. na svjetskoj ljestvici, u polufinalu je pobijedio svjetskog prvaka iz 2015. autora Stuarta Binghama serija 17–12.

Bingham je u četvrtfinalu pobijedio najveću zvijezdu sporta Ronnieja O’Sullivana, ali protiv Jonesa njegova igra se srušila. Treći period meča bio je odlučujući, gdje je Jones poveo 14-10. U posljednjoj četvrtini Binghamov niz je prekinut zbog nekoliko lakih pogrešaka u džepu.

Hladno zaključivši najveće postignuće svoje karijere, Jones je, činilo se, prihvatio svoju pobjedu sa smirenim držanjem iskusnijeg čovjeka. Uglađenosti velikog iznenađenja divili su se iu Eurosportovom TV studiju.

– Doživio sam toliko razočarenja u karijeri da se previše ne uzbuđujem i ne padam u depresiju. Gledao sam finale Svjetskog prvenstva svake godine i pomislio kako bi bilo sjajno jednog dana biti tamo. Čudan je osjećaj da sam sada tamo sam, objasnio je svoju smirenost Jones.

Jones, 30, mjesto u finalu jedna je od najvećih senzacija u povijesti snookera. Većinu svoje karijere proveo je na začelju rang-liste, au tri je odvojena navrata potpuno odustao od profesionalne turneje. Sezona 2013./14. bila je posebno turobna, tijekom koje je Jones izgubio svih 16 utakmica.

Jones je već prošle godine iznenadio prolaskom u četvrtfinale Svjetskog prvenstva, no zamah se nije prenio na ostala natjecanja. Tijekom ove sezone prošao je drugo kolo na samo jednom turniru prije Svjetskog prvenstva.

Prije ovog turnira, Jones je igrao samo u jednom polufinalu u karijeri, 2022. na malom turniru Gibraltar Open.

U polufinalu je Jones izbacio superzvijezdu Judd Trumpkoji je uz O’Sullivana bio najveći favorit za osvajanje turnira.

U finalu će se Jones susresti s Engleskom Kyren Wilsonkoji je u vlastitom polufinalu pobijedio svog sunarodnjaka autora Davida Gilberta čitanje 17–11. Wilson također lovi svoje prvo svjetsko prvenstvo. Već je jednom igrao u finalu.