Snooker | Kyren Wilson slavi zlato Svjetskog prvenstva u snookeru – iznenađenje je dalo ton, ali nije bilo dovoljno

Engleski Kyren Wilson osvojio je svjetsko prvenstvo u snookeru u ponedjeljak navečer u finalnom meču odigranom u kazalištu Crucible u Sheffieldu. Englez Wilson (32) u finalu je pobijedio Wales, najveće iznenađenje Igara Jak Jones različito 18–14.

Svjetski prvak dobiva bonus od 500.000 funti (583.000 eura). £200,000 oduzeto je zbog konačnog gubitka.

Finale Svjetskog prvenstva počelo je tužno za Jonesa, jer je prvog dana finala u nedjelju izgubio prvih sedam setova. Nakon toga Jones se malo oraspoložio, ali je Wilson poveo 9-3. Nakon toga igrači su naizmjence osvajali jedan ili dva seta dok Wilson nakon situacije 13-10 nije uzeo tri seta zaredom i poveo 16-10.

Pri rezultatu 16–11 u setu broj 28 završilo se u repasažu, odnosno set je završio s izjednačenim brojem poena. Jones je bio u dobroj poziciji da pokuša ubaciti crno, ali nije uspio. Wilson je konačno pogodio crnu lopticu u vreći kroz tri zida – srećom ili ne, ali vreća je bila nevjerojatna i rezultat je bio 17-11.

Jones je uzeo još tri seta, ali na kraju je Wilson konačno uzeo potrebnu pobjedu u setu.

Wilson je postigao ukupno četiri stotice u meču, tj. skupio najmanje stotinu poena tijekom jednog at-palica. Jones je odbrusio stotku.

Wilson bio je dvanaesti na svijetu prije Svjetskog prvenstva. U karijeri je osvojio pet rang turnira, a jednom je bio u finalu Svjetskog prvenstva, 2020., ali tada je uslijedio poraz Za Ronnieja O’Sullivana.

Prvenstvo pomiče Wilsona na treće mjesto na svjetskoj ljestvici.

Posljednji protivnik Jones nije osvojio niti jedan rang turnir i sveukupno je uspjeh prilično skroman. Prošle je godine pak na Svjetskom prvenstvu stigao do četvrtfinala. Za ovogodišnje Svjetsko prvenstvo Jones, koji je bio 44. na svjetskoj ljestvici, morao je biti eliminiran.

Da je Jones pobijedio, postao bi tek četvrti igrač koji je kroz kvalifikacije osvojio zlato na Svjetskom prvenstvu. Samo ovaj trik je uspio Od Alexa Higginsa (1972. godine), Od Terryja Griffithsa (1979) i Od Shauna Murphyja (2005).