Skijanje | Uzburkano brojanje skijaških bodova u Švedskoj: “Da vidimo hoće li se što dogoditi”

ja skijam Svjetsko prvenstvo završilo je za vikend u Falunu, a Švedska je sada uzrujana zbog načina na koji se obračunavaju bodovi. Expressen kaže da je potrebna promjena obračuna bodova.

Međunarodna skijaška udruga Fis obnovila je obračun bodova prije dvije godine. Ranije je na natjecanjima Svjetskog kupa bodove dobivalo 30 najboljih skijaša, a reformom je taj broj porastao na 50.

Istovremeno se promijenio smisao pobjede. Prije su se bodovi raspoređivali na pet najboljih na sljedeći način: 100, 80, 60, 50, 45. Nakon izmjene: 100, 95, 90, 85, 80.

Dobar sažetak razlike između sustava bodovanja je da 18. mjesto dobiva 46 bodova u sadašnjem sustavu, tj. jedan bod više od petoplasiranog u starom sustavu.

Prema Expressenu, mnogi su skijaši sumnjali u sustav bodovanja. Jedna od njih je i švedska zvijezda Ebba Andersson.

“Mislim da bi pobjeda trebala značiti puno više u usporedbi s drugim ili trećim mjestom. Pobjeda je puno veća,” komentirao je Andersson.

Ženski u ukupnom natjecanju Svjetskog kupa osvojile su Sjedinjene Američke Države Jessie Diggins. Švedska je druga Linn Svahn izgubila je sa 175 bodova, ali je bila najviše puta na postolju od svih žena.

Švedska reprezentacija sada želi promjenu u obračunu bodova.

“Poslao sam e-mail (Fis voditelju natjecanja) Za Michala Lamplota naših nada”, potvrđuje švedski izbornik Anders Byström.

“Želimo da pobjeda i plasman na postolje imaju veću vrijednost.”

Tijekom sezone bilo je situacija da su svi sudionici natjecanja dobivali bodove. Na Ruki je u krug prošlo šest žena. Na taj način nisu smjeli završiti utrku, ali su ipak osvojili bodove Svjetskog kupa.

“Ako dobijete bodove samo za sudjelovanje, to smanjuje vrijednost natjecanja”, vidi Byström.

Od Lamplota je, kaže, već dobio preliminarni odgovor na svoje želje.

“Rekao je da ćemo o tome razgovarati na proljeće. Po njegovom mišljenju sustavu bodovanja treba dati malo više vremena od dvije sezone.”

“Vidjet ćemo hoće li se nešto dogoditi. Mislim da ne”, dodaje Byström.