Skijanje | Glasno skijaško super obećanje ubolo je Falun – Klæbo je shvatio lukavu taktiku i prije utrke

norveški skijaška zvijezda Johannes Høsflot Klæbo bila superiorna, kao i nedavno, kada su u subotu pobijedili u utrci na 10 km (p) u Falunu. Iivo Niskanen bio je drugi najbrži dana, ali je Klæboo skupio 22,1 sekundu, koji je na kraju izgubio zaostatak.

Za vrhunske švedske skijaše dan nije prošao glatko. Leo Johansson je 15. i Jens Burman 17:s.

Ima razloga za zadovoljstvo na 19. mjestu, treći najbolji domaćin bio je sa samo 17 godina Alvar Myhlback. Izvedba je bila zaista jaka, a među Fincima, primjerice, svi osim Niskanena ostali su iza. Čak je umjesto desetog mjesta razlika bila samo 11 sekundi.

O Myhlbacku se već nekoliko godina govori kao o super obećanju švedskog skijanja. Aftonbladet prema Myhlbacku, on je najmlađi Šveđanin ikada koji se natjecao u Svjetskom kupu. U Kupu je debitirao već u prosincu u Jällivaari.

Mladić se do sada nije uspio proslaviti, no pred domaćom publikom ritam je bio drugačiji. Tome je pomogla izvrsna taktička pronicljivost i s njom povezana hrabrost.

Myhlback je startao vrlo smireno i na 2,2 kilometra bio tek 45.

Pola minute čekao je Klæba koji je startao iza njega. A kada je superzvijezda sustigla mladića, krenuo je uspon. Na 6,3 kilometra Myhlback se već popeo na osmo mjesto, samo deset sekundi od postolja.

Nešto kasnije, međutim, veliko obećanje moralo je utvrditi da je brzina vrha svijeta ipak prebrza, a na kraju je razlika prema Klæbu bila 1.11.2.

“Bio sam siguran da će Klæbo pobijediti, pa sam samo morao izdržati kada me prošao,” rekao je Myhlback o svojoj taktici Za Expressen.

“Osjećao sam se dovoljno jakim, ali tehnički se borim. Bilo je jako zabavno skijati s Klæbom. Ne čini mi se poželjnim misliti da ću u budućnosti moći tako teško skijati.”

Klæbo rekao da su Myhlbackovi pozdravi prije polaska otkrili današnju taktiku.

Rekao je ‘vidimo se na stazi’ pa sam shvatio na što je ciljao’, komentirao je Klæbo.

Superzvijezda je rekao da je stvarno impresioniran izvedbom mladića.

“Već je ludo dobar na normalnim putovanjima. Bit će jako dobar u ovakvim natjecanjima.”