S 24 od Paige Bueckers, UConn je izbjegao kasno uznemireni strah pobjedom nad Dukeom u Sweet 16

Moda Center na svim je uglovima ukrašen natpisom “Rip City”, nadimak koji datira iz 1971. godine.

Ali u subotu, ženska košarkaška momčad UConna pretvorila je Portland u Turnover City, prisiljavajući Duke Blue Devilse da 23 puta ispljunu loptu u pobjedi 53-45.

Ovo je 28. put da Huskiesi, koji imaju rekordnih 11 nacionalnih prvenstava NCAA Divizije I, idu u Elite Eight i njihovo prvo putovanje u krug od sezone 2022.

Paige Bueckers, zvijezda juniorskog beka Huskiesa, predvodila je UConn s 24 poena. Aaliyah Edwards, za koju se predviđa da će biti među pet najboljih na nadolazećem draftu WNBA lige, postigla je 12 poena unatoč gubitku vremena dok je imala problema s prekršajima u drugom poluvremenu. Nova bek KK Arnold dodala je svojih 12 koševa.

U prvom poluvremenu utakmice u subotu navečer obje su se momčadi mučile skupljati bodove u skupinama. Ali UConnova obrana bila je zagušljiva. Blue Devilsi su zabili samo šest koševa u prvoj četvrtini, a zatim sedam u sljedećih 10 minuta. Sve dok Ashlon Jackson nije ispraznio duboku tricu u posljednjih 20 sekundi poluvremena, dvije su momčadi imale kombinirani rezultat 0 za 13 iza luka (UConn je bio 0 za 5, a Duke 0 za 8).

Spas za Huskiese bila je sposobnost obrane da dođe do lopte. U prvom poluvremenu Blue Devilsi su 13 puta okrenuli loptu — koliko su koševa postigli.

“Mislim da smo u obrani samo igrali pametnije nego u napadu,” rekao je Edwards o obrani Huskiesa. “Mislim da smo se pobrinuli za te posjede u obrani, pobrinuli se – pobrinuli se da ih ne izbacimo iz njihovog toka. Mislim da smo napravili dobar posao samo ometajući i na taj način bili učinkoviti.”

Duke je postigao veći ofenzivni uspjeh u trećoj četvrtini, ali na nesreću Blue Devilsa, i Huskiesa. Plavi vragovi postigli su više koševa u trećoj četvrtini (14) nego u prvom poluvremenu, ali je UConn i dalje vodio 42-27 u zadnjih 10 minuta nakon što je postigao 19, s 10 Bueckersa i 10 KK Arnolda.

Serija Dukea od 7-0 sredinom četvrte četvrtine bila je više nego dovoljna da se navijači UConna počnu znojiti. Kada je ostalo 1:59 do kraja utakmice, Oluchi Okananwa je duboko ubacio tricu i smanjio vodstvo Huskiesa na 48-43.

“Uvijek vam se vrati kad ostavite puno bodova na stolu”, rekao je trener UConna Geno Auriemma. “Ali postići pogodak neće biti lako večeras na obje strane. Njima neće biti lako postići gol protiv nas, a ni nama neće biti lako postići gol protiv njih.”

Ali bilo je to premalo, prekasno za Blue Devilse. Skakač iz Edwardsa u biti je učinio igru ​​nedostižnom za Dukea.

“Trener je nacrtao igru, rekao mi da uzmem kantu i to sam i učinila,” rekla je Edwards, koja je upravo ušla u zamjenu nakon što je propustila vrijeme jer je dobila svoj četvrti faul. “Svi smo igrali i utjecali na različite načine. Nisam bio samo ja. Bio je to timski rad. I mislim da smo mogli donijeti neke bolje odluke. Ali preživjeli smo i napredujemo.”

Duke je predvodio Okananwa koji je ubacio 15 poena. Reigan Richardson dodao je 10 poena.

Subota je bila povratak u Oregon za Arnolda, koji je osvojio 10 bodova na Nike Hoop Summitu 2023. u Moda Centru kao dio tima SAD-a.

Huskies će igrati protiv USC-a u ponedjeljak u Elite Eightu u Moda Centeru.