Roma-Bayer Leverkusen 0-2, oproštaj od Giallorossija u finalu Europske lige

Roma je poražena kod kuće od Bayer Leverkusena s 2-0 u prvoj utakmici polufinala Europske lige.. Nijemci, svježi prvaci Njemačke, slavili su na Olimpicu golovima Wirtza u 28. i Andricha u 73. minuti.

Uzvratna utakmica igra se u četvrtak 9. svibnja u Leverkusenu. Momčad Giallorossi koju trenira De Rossi morat će pobijediti u gostima s 2 pogotka razlike kako bi dvoboj odveli u produžetak ili s 3 pogotka prednosti za plasman u finale. Njemački prvak, kojeg trenira Xabi Alonso, nije izgubio niti jednu utakmicu u sezoni 2023.-2024.

Utakmica

Prva opasna akcija stigla je od Rome u 11. minuti, a Dybala je lijevom nogom iz velike daljine pogodio vrata, no Kovar se ne čudi i centralno blokira. U 16. minuti Taha je u fizičkom duelu nadmašio Lukaku koji se suzdržao i srušio Belgijca kako bi izbjegao njegov sprint prema golu. Žuti za njemačkog braniča.

De Rossijeva momčad manevrira i opet postaje opasna u 19. minuti kada je El Shaarawy zapeo iza obrambene linije gostiju, ušao u prostor s lijeve strane i ubacio loptu koja je odbijena u korner, ali je bio u zaleđu. U 21. minuti dobro otvaranje Karsdorpa za Cristantea koji ubacuje nisko i napeto, ali pronalazi samo korner. Sa zastavice Dybala hvata Paredesa koji nabacuje i servira Lukakua koji glavom šalje loptu u gredu..

Pri prvoj nepažnji Roma je riskirala: Wirtz je poslao Frimponga prema golu niskom okomitom loptom, ali je nizozemski krilni napadač pronašao vanjski dio mreže tek nakon izlaza Svilara. Dybala je nedugo zatim protagonist iz slobodnog udarca, ali lopta završava visoko preko grede.

A nedugo zatim, nakon senzacionalne obrambene pogreške Giallorossija, Leverkusen je poveo: u 28. minuti Karsdorp je promašio zaleđe Manciniju, s Grimaldo koji se nabacuje na loptu i servira Wirtza samo pred golom za 1-0.. Giallorossi su osjetili udarac iu 31. minuti ponovno riskirali udvostručenje vodstva Frimponga koji je servirao Wirtza koji je izazvao Svilara.

Momčad Xabija Alonsa dolazi na teren iu 34. minuti Grimaldo ubacuje u centar za Frimponga koji prvi pokušava, ali samo promašuje gol. Povoljan trenutak za Nijemce s Romom u problemima. U 38. minuti Wirtz prima loptu na dvadesetak metara i ubacuje desnom nogom, a lopta ipak završava pored gola. U 41. minuti Andrich pokušava s ruba, ali Svilar se suprotstavlja u dva navrata. Roma se ponovno ukazala u 43. minuti: Lukaku je dodao Pellegriniju koji šutira pločom, ali vrlo kratko promašuje okvir. U 46. minuti Giallorossi su i dalje prijetili iz kornera, ali je Kovar otključao odbijenu loptu suigrača. U potpunom oporavku, Leverkusen je i dalje opasan u ponovnom startu, ali Wirtz gubi.

Početkom drugog poluvremena Roma je pokušala iskoristiti neaktivne lopte, au 49. minuti na ubačaj s lijeve strane stigao je Cristante koji je proslijedio loptu do Karsdorpa koji je za dlaku promašio. U 51. minuti Leverkusen uzvraća Hincapiéom koji se oslobađa Paredesa i pogađa glavom na rubu kaznenog prostora, ali promašuje okvir. Giallorossi i dalje opasan u 56. minuti: Cristante glavom, ali ne pronalazi suprotni kut. U 62. minuti De Rossi mijenja Karsdorpa uz zvižduke publike i uvodi Angelina, ali ritam Nijemaca čini se bolji od Giallorossija.

Utakmica postaje nervozna pred kraj s nekoliko žutih kartona, posebice nakon drugog pogotka Leverkusena u 73. minuti: Frimpong dodaje loptu do Stanišića koji je dotiče do Andricha koji pronalazi udarac desnom nogom koji prolazi ispod gornjeg kuta za 0-2. De Rossi uvodi Azmouna i Baldanzija u posljednje minute, a Roma podiže glavu i dolazi blizu pogotka s Irancem koji slabo puca ispred vratara na koji je pucao Pellegrini. U završnici ulazi i Abraham koji u 94. minuti glavom uspijeva pojesti 1-2 glavom iz dva koraka preko grede.