Otočani nisu držali pritisak na klimavog vratara Hurricanesa kasno, što ih je koštalo

RALEIGH, NC – Prvih 25 minuta moglo je biti najboljih 25 minuta koje su Islandersi odigrali u ponedjeljak navečer.

Ali to ne znači puno kad su Islandersi u posljednjih 35 minuta zabilježili samo tri udarca na mrežu.

Čak i prije toga, imali su veliku sreću zadržati vodstvo od tri gola na prvom mjestu prije nego što su ga pustili da propadne u . I oni su to znali.

“Iskreno govoreći, mislim da se ništa nije promijenilo”, rekao je kapetan Anders Lee. “Večeras nismo bili tako čisti kad smo izašli iz svoje zone. Njihova predprovjera bila je dobra veći dio večeri i nismo dobili čistke kad su nam bile potrebne. Rano smo pokopali šanse kada smo ih imali. Nastavili su nas napadati kao što smo i očekivali, ali jednostavno nismo bili u mogućnosti to slomiti večeras.”

Anders Lee broj 27 iz New York Islandersa slavi sa suigračima nakon pogotka tijekom druge trećine protiv Carolina Hurricanesa u drugoj utakmici. NHLI putem Getty Imagesa
Centar Carolina Hurricanesa Seth Jarvis (24) i centar New York Islandersa Kyle MacLean (32) bore se za poziciju tijekom treće trećine u drugoj utakmici prvog kruga doigravanja Stanley Cupa 2024. James Guillory-USA TODAY Sport

Da su Islandersi izdržali pobjedu, to bi bila više optužba protiv Frederika Andersena — koji je zabio tri gola uz samo 12 udaraca i počeo drugu uzastopnu utakmicu po prvi put otkako se vratio nakon ozljede u ožujku — nego bilo što drugo.

‘Canes’ su završili s nevjerojatnih 6,15 očekivanih golova, 23 vrlo opasne prilike, 34 udarca na gol i 110 pokušaja šuta prema Natural Stat Tricku.

Čak i ako uzmemo u obzir da je Carolina momčad poznata po pucanju paka visokom frekvencijom, čak i da Islandersi blokiraju mnoge od tih pokušaja šuta, nema načina da se to odmahne rukom.

“To je više od samo zadnjih nekoliko minuta te utakmice”, rekao je trener Patrick Roy. “Osjećao sam se kao kad smo izvodili penale [in the second period] to im je dalo zamah i igra se značajno promijenila. I iz nekog razloga, počeli smo gubiti te bitke jedan na jedan i nismo napravili baš dobar posao duž zidova da izvučemo te pakove i oni su to iskoristili da se pregrupiraju.”

Teuvo Teravainen broj 86 iz Carolina Hurricanesa slavi s Jakeom Guentzelom broj 59 nakon pogotka tijekom druge trećine protiv New York Islandersa u drugoj utakmici prvog kruga doigravanja Stanley Cupa 2024. u PNC Areni. NHLI putem Getty Imagesa

Čak se i ta interpretacija događaja – Roy je dodao da mu se sviđa način na koji su Islandersi započeli utakmicu – smatrala velikodušnom.

Carolina je zabilježila prvih sedam noćašnjih udaraca na mrežu, a Islandersi su u prvoj utakmici igrali 13:30 bez testiranja Andersena.

Njihov prvi neblokirani pokušaj šuta — koji je promašio mrežu — nije stigao sve dok utakmica nije bila starija od šest minuta.

Frederik Andersen broj 31 u Carolina Hurricanes NHLI putem Getty Imagesa

To je bilo suprotno od prve utakmice, kada Islandersi nisu mogli iskoristiti Andersena iako su imali većinu prilika.

Da su u bilo kojem trenutku večeri izvršili veći pritisak na vratara koji se bori, razgovor bi se sada vjerojatno vrtio oko Carolinine neugodne situacije u mreži s izjednačenim rezultatom u seriji.