Nogomet | Samo je nekolicina ljudi svjedočila povijesnom trenutku u Vantai

Sedamnaesti uvijek iznova rekao EIF-u. Nakon 90 godina pauze, EIF, koji igra u glavnoj ligi finskog nogometa, remizirao je 1-1 protiv AC Oulua.

Bod je bio prvi u njegovoj prvoligaškoj povijesti. Svih prethodnih 16 utakmica u glavnoj seriji završilo je porazom.

Ljudi iz Tammisaarija dugo su bili vezani za pobjedu. EIF je u 18. minuti dobio kazneni udarac. Lucas Kaufmann raspalio domaćine u vodstvo.

AC Oulu, koji je igrao sporo, teško je stigao do izjednačenja u drugoj trećini. Yankee pojačanje Jeremy Rennicks svojim drugim golom ove sezone u 75. minuti spašava ACO bod.

EIF-a prva domaća prvoligaška utakmica nakon 90 godina nije izazvala pravo nacionalno slavlje. Klub je utakmicu morao igrati na nogometnom stadionu Myyrmäki u Vantai, oko 100 kilometara udaljenom od vlastitog domaćeg terena.

Samo 595 gledatelja potrudilo se doći u Vantau. Atmosfera je bila daleko od nacionalnog slavlja s kojim je Gnistan iz Helsinkija prvi put ušao u Veikkausliigu. Dobila je svoje uvjete pred sam početak sezone.

U Tammisaariju se morala napraviti još veća obnova. Središnji teren još nije u stanju za igru.

EIF-ov domaći stadion modernizira se kako bi zadovoljio zahtjeve Veikkausliige. Klub se nada da će prvu pravu domaću utakmicu odigrati u svibnju.

Djelomično nedostatak publike objašnjavaju i problemima oko aranžmana. Prodaja ulaznica za utakmicu mogla je krenuti tek krajem tjedna, a i tada su klub patili od sistemskih problema.

Ipak, prvoligaški bod bio je dovoljan da razvedri raspoloženje u teškom danu. EIF se popeo s velikog mjesta u ligi na pretposljednje mjesto i ostavio Ilvesa, jednog od favorita u nizu, iza sebe.