Nogomet | Kvalifikacije za EP za Helmarie počele su tužno

Finska kvalifikacije za Europsko prvenstvo ženske nogometne reprezentacije već se znalo da će biti teške jer Helmarit igra u A-ligi najtežih zemalja. Barem se prva utakmica pokazala kao loš početak za Finsku, jer je Norveška slavila domaću pobjedu 4-0 u Oslu.

Italija i Nizozemska igraju u istoj skupini s Finskom i Norveškom. Najbolje dvije iz skupine plasirat će se izravno na završni turnir EP-a koji će se u ljeto 2025. igrati u Švicarskoj. Dva najlošija u skupini prolaze u daljnje kvalifikacije, tako da je Finskoj barem taj plasman već sada siguran.

Helmarit je dosta raspoloženo krenuo u utakmicu, no Norveška je u prvom poluvremenu pokazala svoju razinu. Finska je tijekom cijele utakmice imala velike poteškoće dolaziti do pozicija za pogodak – bolje u sredini nego na krilima. S druge strane, Norveška je po potrebi oštro pritiskala i bila opasna u ofenzivi.

Prvi put je bila lopta Tinja-Riikka Korpelan iza le a u 24. minuti utakmice. Bilo je Celin Bizet Ildhusöy, koji je nisko opalio u stražnji kut. Na kraju uvodnog poluvremena Sophie Haug gurnuo domaće na dva pogotka.

U drugom poluvremenu Thea Bjelde i Elisabeth Terland povećao razmak domaće momčadi. Pogodak Bjelde stigao je u 78. minuti, kada se lopta odbila od njegovog udarca Natalija Kuikan od stopala do finske mreže. Tri minute kasnije Terland je postigao konačne brojke.

Iz Norveške izostao s utakmice zbog ozljeda Ada Hegerberg, Caroline Graham Hansen, Maren Mjelde i Frida Maanum. Između ostalog, Helmareit je bio na marginama Emmi Alanen i Elli Pikkujämsä.

rekao je Helmarit u četvrtak na njegov X račun, cijela klupska sezona tog braniča Pikkujämsäa je gotova zbog ozljede koljena. U utakmici Norveške obrana Finske bila je na lijevoj strani Joanna Tynnilä.

Helmarit kvalifikacije nastavlja sljedećeg utorka, kada će u Helsinkiju dočekati Italiju. U petak je Italija započela svoju kvalifikacijsku kampanju domaćom pobjedom nad Nizozemskom 2-0.