Nogomet | Gruzija, slabije rangirana od Finske, upisala je povijest i plasirala se na Europsko prvenstvo

Gruzija priredila je veliko iznenađenje u utorak navečer pobijedivši Grčku u kvalifikacijama za Europsko nogometno prvenstvo i plasiravši se na ljetno Europsko prvenstvo. Utakmica odigrana u Tbilisiju, glavnom gradu Gruzije, završila je 1-0 nakon izvođenja jedanaesteraca.

Plasman na prestižno nogometno natjecanje prvi je u povijesti za Gruziju. Zemlja se odvojila od Sovjetskog Saveza 1991. godine.

Gruzija je na Fifinoj svjetskoj ljestvici na 77. mjestu, a Finska na 60. mjestu.

Grčka je na 49. mjestu na svjetskoj ljestvici, osvojila je Europsko prvenstvo 2004. u Portugalu, ali od tada nije ostvarila značajnije uspjehe na prestižnim natjecanjima.

Za žestoke momke Sudbonosna utakmica, koja je do kraja utakmice protekla bez golova, bila je u tijesnoj obrambenoj borbi, budući da su očekivani golovi obje momčadi ostali ispod jednog pogotka tijekom 120-minutne utakmice.

Na kraju, Georgia je u petom kolu dobila izvođenje jedanaesteraca rezultatom 4-3. Posljednji pogodak zabio je vezni igrač Nika Kvekveskiri.

Užarene su bile i emocije tijekom utakmice. Vratar koji je sjedio na klupi Gruzije Giorgi Loria izletio s crvenim kartonom na kraju prvog poluvremena. Crveni karton zamjenskog igrača ne utječe na broj igrača na terenu.

Europsko prvenstvo igrat će se sljedećeg ljeta u Njemačkoj. Turnir počinje 14. lipnja, a završava 14. srpnja.

Finska ne sudjeluje na turniru nakon što je prošle subote izgubila od Walesa u daljnjim kvalifikacijama za EP.