Muškarci i žene iz NC State osvajaju Elite Eight u razmaku od nekoliko minuta

U razmaku od nekoliko minuta i dvije vremenske zone jedna od druge, muška i ženska košarkaška momčad države Sjeverne Karoline osvojile su mjesto u Elite Eight u petak navečer.

11. nositelji North Carolina State muškarci nastavili su svoj čarobni niz u ožujku, porazivši drugog nositelja Marquettea 67-58 u polufinalu Južne regije u Dallasu.

Samo nekoliko minuta kasnije i gotovo 2000 milja dalje u Portlandu, 3. nositeljice North Carolina State žene stavile su završnu točku na 2. nositeljicu Stanford, što ih je također odvelo u Elite Eight.

Muškarcima je to prvi nastup u Elite Eight od 1986. Muškarci Wolfpacka pobijedili su u osam postsezonskih utakmica zaredom, idući 5 za 5 do pobjede na ACC turniru, a zatim buldožerom kroz prve tri utakmice NCAA turnira. Slijedi meč s prvim nositeljem Houstonom ili 4. nositeljem Dukeom u nedjelju u Dallasu.

DJ Horne je ubacio 19 poena, Casey Morsell je dodao 15 poena, a Mohamed Diarra je imao 11 poena i 15 skokova dok je Wolfpack odbio Marquetteov kasni pokušaj povratka.

“Čarobno je, ali reći ću da smo to znali od prvog dana,” rekao je Horne, čija je momčad izgubila sedam od devet do kraja regularne sezone. “Znali smo da smo dobra ekipa. Sve je bilo pitanje samo zaključavanja i razumijevanja naših uloga, a nema boljeg vremena za to nego sada.”

Ovo je drugi nastup u Elite Eightu u tri sezone za žene NC Statea, koje su 2022. izgubile od UConna u dvostrukom produžetku i tako propustile Final Four. Žene Wolfpacka (30-6) pobijedile su u sedam od zadnjih osam utakmica, a jedina mrlja bila je tijesan poraz od Notre Damea u utakmici za naslov ACC turnira.

Aziah James potaknula je Wolfpack žene s 29 poena kada su se vratile nakon 10 poena zaostatka na poluvremenu i pobijedile Stanford u polufinalu Portland 4 Regional u Moda Centeru. Saniya Rivers ubacio je 13 poena i upisao sedam skokova.

NC State žene također će igrati u nedjelju, sučeliti se s pobjednicom prvog nositelja Texasa i 4. nositeljice Gonzagom u podne u Portlandu.

Upitan treba li zamoliti voditelje televizije da izbjegnu ponovno dojave ekipa u isto vrijeme, Rivers je rekao: “To bi bilo lijepo.”

Ali James je rekao da ima i dobrih strana istodobnih pobjeda.

“Toliko nas obožavatelja bodri”, rekao je James. “Dobar je osjećaj da oba naša tima pobjeđuju u isto vrijeme.”

Kasnije u petak, vrijeme dojave za mušku utakmicu najavljeno je kao 14:05 PT. Dakle, obožavatelji Wolfpacka trebali bi moći gledati utakmicu žena i muškaraca uzastopno.

— Associated Press pridonio je ovom izvješću.