Košarka | Galebovi su se iskopali u preduboku rupu – finalist će se odlučiti tek u Kisahalliju

Krut početak je koštao Helsinške galebove u šestom polufinalu muške Korisliige.

Branitelj naslova imao je priliku ponovno proći u finale, ako je uspio svladati Karhu Basket u Kauhajokiju.

Međutim, ova karta nije korištena, jer je Karhu Basket pobijedio sa 78–73 poena.

To ujedno znači da će se mjesto u finalu odlučiti sljedeće subote u Töölöu u sedmoj utakmici.

Iskopali smo si jamu u početku, iako je protivnik ubacivao jako teške udarce, požalio se trener Galebova. Vesa Vertio nakon što je meč odlučen u intervjuu s Ruuttuom.

Vertio nije dodatno objasnio razloge gubitka.

“Samo po sebi, zadovoljan sam i ponosan kako smo se vratili u igru, ali početak utakmice je bio slab.”

Prednost Karhu Basketa od 15 koševa u prvoj četvrtini se postepeno smanjivala, a konačna odluka utakmice protezala se do posljednjih trenutaka.

Karhu košarica Topias Palmi nekoliko puta u posljednjim minutama došao do linije slobodnih bacanja. Jedanaest sekundi prije kraja pogodio je tricu koja je zauvijek izbacila Galebove.

Osim Palmija, koji je za Galebove ubacio ukupno 20 koševa perjanicu je posebno izazvao krilni igrač poznat iz reprezentacije Shawn Hopkins. Sezona je bila zahtjevna za Hopkinsa, a i ovaj put je krenuo s klupe.

Na terenu su Hopkinsova bacanja tonula s uvjerljivom preciznošću, a to je značilo i veću odgovornost.

Oslonac Galebova bio je krilni igrač Shavon Coleman, čiji je doprinos vidljiv na mnogo načina. Coleman je ostvario double-double učinak s 19 poena i deset skokova.

U prethodnoj U utakmici odigranoj na Kauhajokiju domaća momčad je isprva bila na velikim problemima, ali ovoga puta Galebovi su krenuli vrlo loše.

Domaći su vrlo brzo došli do deset poena prednosti. Pogotovo centar Chuba Ohms Činilo se da je u dubokom ledu iz kampa Galebova, a nakon prve četvrtine Karhu Basket vodio je 28-13.

U drugoj četvrtini gosti su bolje ušli u utakmicu. Kauhajokijeva prednost na poluvremenu smanjila se na 11 poena.

“U početku su uspjeli u stvarno teškim bacanjima. Već u drugoj četvrtini obrana naše ekipe bila je puno bolja”, junak je Galebova Rene Rougeau tui tijekom pauze u Ruuttuovom intervjuu.

Odmaram se nakon toga nastavila se stalna potjera Galebova, a pod pritiskom su narančasti dresovi sve češće završavali s ishitrenim bacanjima. Karhu Basket je pokušao 16 trica u trećoj trećini, ali je uspio samo dva puta.

Tri minute prije kraja razlika je bila samo jedan poen. No, Galebovi se više nisu mogli vratiti u vodstvo, a na kraju je Palmijeva trećina bila kap koja je prelila čašu.

Medalja bila bi četvrta po redu za Galebove. Prije prošlosezonskog prvenstva dvaput je stigla do bronce SC-a.

Momčad koja će proći u finale izborit će opstanak u sedmom susretu koji se igra u subotu u Töölöu.

Drugi finalni tim bit će BC Nokia ili Joensuun Kataja. Prvi vodi u drugom polufinalnom paru s 3–2 pobjede.