Komentiraj | Došlo je vrijeme da se oprostimo od Markkua Kanerve – na jesen je potrebna nova krv i nove ideje

Cardiff

Markku Kanervan Sezona glavnog trenera u Huuhkaju počela je prije sedam godina, tri mjeseca i devet dana.

Sada je Kanerva pesti prekovremeni rad nekoliko mjeseci. U četvrtak bi se moglo proglasiti gotovim.

Sada smo vidjeli dovoljno. Heather ne treba rastanak do jeseni.

Finska je u četvrtak izgubila od Walesa u nastavku kvalifikacija za Europsko prvenstvo golovima 1-4.

Kvalifikacijski krug za Europsko prvenstvo poginuo je za Finsku u Cardiffu u Walesu u 38. minuti. Zatim Neco Williams nakon slobodnog udarca iz dodavanja zakucao loptu u zadnji kut gola.

2-0 se činilo kao preveliki zaostatak, a tako je i bilo.

Huhkajijev plan igre poremećen je već u trećoj minuti, kada je prvi pogodak postigao Wales. Bilo je tu par kikseva, a kao rezultat David Brooks staviti Lukas Hradecky nakon obrane povratna lopta u gol autora Rasmusa Schüllera s prednje strane.

Nada je oživjela na trenutak prije prekida Teemu Pukin završna obrada finom bojom. A onda je nada ponovno umrla minutu i pol nakon odmora s drugim pogotkom Walesa iz penala. Pogodak od 4–1 bio je čisto poniženje.

Wales je sam igrao do zaslužene pobjede. Unatoč manjku zvijezda, kvaliteta momčadi puno je bolja nego u Finskoj.

vrijesak u sezoni glavnog trenera očekivanja su porasla na novu razinu, zahvaljujući prvom plasmanu na prestižni turnir za muškarce.

Pod Kanervinim vodstvom, Huuhkajat je krenuo 2018., druge godine njegove sezone. Let je svoj vrhunac doživio sljedeće godine u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo, a Huuhkajat je ponosan i ponosan sletio na Europsko prvenstvo.

Od tada se tim nikada više nije uspio uzdići tako visoko.

Reprezentacija je koliko-toliko zadržala razinu, dva puta se plasirala u Ligu nacija u B-ligi.

A u prošloj Ligi nacija imala je i sreće, koja ju je dovela do play-offa Europskog prvenstva.

Sada je konačno došlo vrijeme za promjenu smjene. Neka proba netko drugi.

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo prije tri godine bile su razočaranje. Isto tako i kvalifikacije za Europsko prvenstvo prošle godine. Granice treniranja i momčadi su se susrele. A u isto vrijeme, najbolji finski igrači više nisu bili u stanju izvoditi podvige kao prije.

Bilo bi trebao više golova Pukija u kvalifikacijama. I još obrana svjetske klase Hradeckog.

Dali su sve od sebe, ali takvu nadigranost kao prije 5-6 godina nismo vidjeli. Istodobno, splasnula je vjera da bi Kanerva mogao po drugi put odvesti momčad na Igre.

Nakon prvog EP mjesta, Kanerva je dobila dvije nove tvrtke za vrijednosni turnir. Radilo se po istom receptu kao i prije. U igri se dogodio samo rubni razvoj.

Sada konačno je vrijeme za promjenu smjene. Neka proba netko drugi.

Budući da možda ne postoji optimalna alternativa u domovini, sljedeći poduzetnik i glavni trener trebao bi doći iz inozemstva i donijeti razinu kvalitete i zahtjeve međunarodnog klupskog nogometa.

Možda će trebati financijski ulog, za koji u biti nema sredstava, kad iz proračuna nakon gubitka plasmana na Europsko prvenstvo padne barem milijun eura godišnje.

Sada, ako je ikada bilo vremena za ulaganje u novog glavnog trenera. U jesenskoj Ligi nacija nove taktike mogu se uvesti prije sljedećih kvalifikacijskih utakmica.

Predsjednik Nogometnog saveza Ari Lahti mogli upregnuti svoje financijske mreže i dobiti sredstva za sljedeći uspješan natječajni projekt, kao prošli put.