Jedrenje | Windsurfer Jakob Eklund ostvario je prekrasan nastup – osvojio je povijesno olimpijsko mjesto

Jedrenje na dasci Jakob Eklund stigla do najviših mjesta u olimpijskom kvalifikacijskom natjecanju i svojim nastupom već osigurala Finskoj četvrto mjesto u jedrenju za Olimpijske igre idućeg ljeta u Parizu. Eklund je, jedreći u muškoj klasi iQFoil, na kvalifikacijskom natjecanju u francuskom Hyeresu zauzeo četvrto mjesto u četvrtfinalu, što mu je bilo dovoljno za plasman u olimpijske vode.

Ovo je prvo olimpijsko mjesto u povijesti finskog jedrenja u muškom jedrenju na dasci.

“Ovo je stvarno dobar osjećaj. Ovi dani bili su više mentalno strogi i teški nego fizički izazovni”, rekao je Eklund u priopćenju za javnost Suomen Purjehdus ja Veneily ry.

Eklund je još uvijek bio izvan prvih deset u utrci u srijedu, na 12. mjestu, ali su ga dva večernja starta dovela na završni dan u četvrtak.

Jučer su stvari ostale na okupu, a danas se više nije imalo što izgubiti, sretan je bio Eklund.

Nora Ruskola završio na osmom mjestu u polufinalu u kategoriji Formula Kite i za dlaku mu je izmaklo mjesto. Aleksandra Blinnika jedrila 14. u ženskoj klasi iQFoil i također joj je izmaklo mjesto.

Olimpijska mjesta u klasama 49er i 49erFX dodijelit će se u startovima za medalje organiziranim u petak na vodama Hyeresa.

Finski jedriličari već su odabrani za Olimpijske igre Sinem Kurtbay i Središnja os (Nacra 17 razred), Monika Mikkola (ILCA6) kao i Kaarle Tapper (ILCA7). Olimpijsko jedrenje organizira se na jugu Francuske u Marseilleu.