Ilya Sorokin se opet muči dok Islandersi gube petu utakmicu zaredom

Dan koji je započeo tako što je trener Islandersa Patrick Roy priznao da bi Ilya Sorokin mogao igrati bolje pretvorio se u pravu katastrofu kada je Sorokin pustio tri pogotka tijekom prve trećine šamboličnog poraza 4-1 od Hurricanesa u UBS Areni.

“Da, nisam 100 posto zadovoljan s njim”, rekao je Roy u utorak ujutro. “Očito je. A siguran sam da nije pri sebi.”

Iako je to daleko od pljačke s punim grlom, to je bila najteža kritika koju je trener javno uputio Sorokinu u posljednje vrijeme.

A budući da dolazi od nekoga tko je Royov vratar u Kući slavnih, to je imalo dodatnu težinu.

“Ne čitam vijesti”, rekao je Sorokin nakon poraza upitan za komentar. “Zato pokušavam dati sve od sebe. Trudim se svaki dan. Dođi na trening i daj sve od sebe.”

Nakon što su Islandersi odigrali prvih nekoliko minuta na prednjoj strani, pokazujući energiju i inicijativu koja je nedostajala, Sorokin je pustio mekani gol kada je lagani udarac Setha Jarvisa ispred desne vratnice probio kroz njegove jastučiće.

“Počnem se micati i pak mi prođe kroz noge”, rekao je Sorokin. “P–t trenuci. Tako je kako je.”

Nije to bio samo jedan od najgorih golova koje je Sorokin dopustio ove sezone, nego se činilo da je i Islanderse i publiku šokirao.

Samo 2:05 kasnije, Hurricanesi su kapitalizirali, uhvativši četiri braniča Islandersa kako gledaju pak dok je Jarvis postigao drugi gol – ovaj uopće nije kriv čuvar mreže – nakon dodavanja Jakea Guentzela.

Međutim, prije nego što se oglasila sirena, Sorokin je imao još jedan težak trenutak, dopustivši Martinu Necasu da ga pobijedi u naletu na 19:58 u periodu za power-play gol.

To je poslalo Islanderse u svlačionicu u gubitku od 3-0 uz zvižduke njihovih domaćih navijača i učinilo potencijalni povratak na ‘Canes gotovo nemogućim.

“Izgubili smo. Ne valja”, rekao je Sorokin. “To je sve što mogu reći.”

A Islandersi, sljedećih 40 minuta, nisu učinili ni približno dovoljno da to ostvare, a pogodak Kylea Palmierija početkom treće trećine bio je njihov jedini pogodak. To je kasnije u tom razdoblju poništeno Guentzelovim golom za prazna vrata.

Samo u nedjelju, Islandersi su potpuno propustili pokazati potreban očaj u utakmici koja je imala apsolutno ogromnu težinu za njihove izglede za playoff.

Nastavili su pokazivati ​​nedostatak strukture neutralne zone i sposobnost izbijanja paka dok je Roy bezuspješno prebacio središnju igru ​​na novu kombinaciju prednjih linija.

Čak i dok je “Three Little Birds” Boba Marleya svirala preko razglasa tijekom druge trećine u kojoj su Islandersi dopustili 10 od prvih 11 udaraca, završili su večer u nizu od pet poraza i bez jasnog odgovora.

“Moramo doći s pozitivnim osjećajima”, rekao je kapetan Anders Lee. “Osjećamo to. Ne ide nam. Da završimo s tim, moramo pronaći način da jedni drugima čuvamo leđa, da igramo zajedno, da imamo tu energiju. Idemo pokušati započeti igru ​​s vodstvom, krenite odatle.

“Ostalo nam je još puno hokeja. Očito je sve manje, ali utrka je tijesna. U toj smo utrci. Tu smo.”

Stvar je u tome što je Sorokin obično adut Islandersa u ovakvim situacijama.

Što ovaj gubitak čini alarmantnijim od svih ostalih.

Sorokin je završio s 30 obrana i nije propustio pogodak nakon prve četvrtine — a Roy se pobrinuo da pohvali njegov oporavak od početnih 20 minuta. Ali šteta je učinjena.

“Mislio sam da se nakon trećeg gola vratio jak u toj drugoj i trećoj dionici,” rekao je Roy. “To mi je bilo vrlo drago vidjeti, apsolutno.”

Utorak je, međutim, bio prvi put da je Sorokin doista izgubio sa stajališta samopouzdanja, a to bi imalo katastrofalan učinak na slabe nade Islandersa u doigravanju ako se odmah ne popravi.

Bez obzira da li Islandersi daju manje šuteva ili ne, njihovo čuvanje vrata njihova je okosnica.

Sorokin ih je spašavao utakmicom za utakmicom tijekom posljednjih nekoliko sezona i gotovo sam ih je doveo do postsezone prošle godine.

Kako god izgledali poredak ili igra pred njim – a slika se pogoršala u utorak s Red Wingsima i Flyersima koji su pobijedili i vratili Islanderse tri boda unazad od mjesta u doigravanju – stići tamo opet ove godine čini se gotovo nemogućim ako Sorokin ne može pronaći svoju igru.