Hokej na ledu | Sjajan početak domaćih utakmica za Little Lions – Riikka Purra dobio je hladan prijem publike u Espoou

Finska reprezentacija do 18 godina otvorila je domaće utakmice SP-a pobjedom nad Latvijom. Konačni rezultat nakon utakmice odigrane u Metro Areni u Espoou bio je 3-1.

Finska je u utakmicu ušla kao jasni predfavorit, te je odmah od početka bila pod pritiskom Nils Maurins do čuvanog latvijskog gola. U prvom setu Maurins je konstantno dobivao udarce koje je mogao blokirati. Igrao na golu Finske Petteri Rimpinen s druge strane, bilo je dopušteno biti sasvim miran, pa čak ni Markus Loponen Alivoima, koji je uslijedio nakon dvije minute, malo je dao vrataru Espooa za spašavanje.

Finska je napravila duge rotacije u obrambenoj zoni Latvije i natjerala je na prekid. U prvom setu Mali Lavovi tri puta su mogli igrati nadmoćno.

Uvodni pogodak postignut je za 11:19. Konsta Helenius osvojio početni udarac za braniča koji je čekao neposredno iza Aron Kiviharjušto je dalo točan poprečni feed Za Emila Hemminga. Hemming, reprezentativac TPS-a, pucao je izravno iz dodavanja u gornji kut paka, ostavljajući vratara Maurinsa bez šanse za obranu.

Također u drugoj trećini Finska je uspjela izboriti prevagu, ali su Maurins i požrtvovna latvijska obrana izdržali. Finska je mogla isprobati, između ostalog, obrazac koji je doveo do prvog gola, ali ovaj put je latvijski centaršut dobro uhvatio Hemmingov udarac u svoju peraju.

U drugom setu Finska je također izgubila kapetana Arona Kiviharjua u svlačionici. Kiviharjua je tijekom dvoboja pogodila klizaljka latvijskog igrača u vrat, ali je preživio s malom ranom ispod brade.

Kiviharju se vratio na klizalište u trećoj trećini, ali je morao promijeniti dres zbog krvi koja je prolivena na njegov originalni dres.

Mali lavovi dobio je olakšanje od boli pri postizanju pogodaka na kraju druge trećine kada je branič Niklas Nykyri otkrio nepotpunu razmjenu Latvije. Dugi ubačaj Nykyra pronašao je napadač Tuomas Suoniemikoji je pak nastavio klizati prema golu Heikki Ruohonen.

Ruohonen je režirao Suoniemijev “ravni pas” pored Nilsa Maurinsa i doveo Finsku u vodstvo od 2-0. Suoniemi je također osjetio okus pogotka u trećoj trećini dovršivši pogodak Finske za 3-0.

Do kraja utakmice ostalo je nešto više od četiri minute, Aatos Koivu uhvatio latvijskog igrača u blizini bočne linije. Žiri je provjerio situaciju na snimci, a Koivu je poslao pod tuš na okršaj na krilu.

Usledilom nadmoćnošću Latvija je otvorila svoj konto golova Bruno Osmanis golu, ali bliže nije bilo. Tako je Finska pobijedila 3-1 na otvaranju turnira. Najboljim u Finskoj proglašen je vratar Petteri Rimpinen koji je upisao ukupno 14 obrana.

Utakmica nakon što su najbolji igrači izašli na led Metro Arene kako bi ih ministar financija nagradio Riikka Purra, koji je naišao na prilično cool prijem kod publike. Osim raštrkanog pljeska, čuli su se i zvižduci i zvižduci s tribina.