Hokej na ledu | Preko 100 minuta trilera, HIFK nožem pod grlo za pobjedu – u svlačionici se pričalo o “Čudu iz Espoa”

HIFK–Pelicans 2–1 je. (pobjede 1-3)

Helsinki IFK-ova sezona nije gotova. Protegnula se do trilerske pobjede od 2-1 u produžecima u utorak navečer protiv Pelicansa i smanjila četvrtfinalnu seriju na 1-3.

Rasprodano klizalište Nordenskiöldinkatu eksplodiralo je od radosti Kristian Vesalainen u trećem produžetku u 104.25 – skoro jedanaest sati navečer.

Junak večeri nije trebao niti razmišljati je li mu to najvažniji pogodak u dosadašnjoj karijeri.

“Definitivno bio!”

Vesalainen je primio pak u rotaciji ofenzivnog dijela HIFK-a, podigao se do centra i ispustio svoj udarac zapešćem s razine gornjeg luka b-točaka. Proguralo se kroz masku na perike mreže.

“Zapravo, mislio sam da smo s Villeom (glavnim trenerom Peltonenom) neposredno prije utakmice gledali isječke iz posljednjeg produžetka, gdje je bilo malo sličnog stila koji mi se nije svidio,” rekao je Vesalainen.

“Sada sam odlučio pucati. I ušao. Bila je dobra maska ​​pred golom.“

HIFK stigao je u četvrtoj utakmici prvi put ove sezone pred iznuđenu pobjedu. No, pritisci u uvodnom setu nisu izbijali kao fizikalnost ili okršaj krila, već kao oprez.

U uvodnom setu HIFK nije izgledao kao momčad koja bi se do kraja borila za život.

Čini se da je to osjetila i domaća publika. Kad su momčadi izašle na led za drugu dionicu nakon rezultatskog otvaranja, u navijačkom dijelu HIFK-a iza pleksiglasa osvanula je snažna i iskrena izjava protiv glavnog trenera. Na listu je velikim slovima pisalo “Peltonen heti ulos!”.

Odmah na početku druge četvrtine bek Kasper Puutio pogodio Pelicanse u vodstvo od 1:0, a uzvrat HIFK-a kao da je već bio na ljetnom odmoru.

Ali ipak se zvijer probudila. Juha Jääskä power playom izjednačili 1-1 za 28:58 i također probudili publiku.

Ipak, Pelicansi su dugo bili u igri. To je odredilo tijek i HIFK-u je preostalo iskušavati sreću samo izoliranim nasumičnim napadima.

Kroz cijelu seriju, HIFK-ov problem je bio razbiti usku centralnu obranu Pelicansa. U trećem i četvrtom setu četvrtog susreta HIFK se također počeo snalaziti, no kao iu prethodnim susretima, ponovno su rotacije njegove napadačke strane uglavnom bile rotacije kraj krila. 20-godišnji senzacionalni bek Pelicansa Niklas Kokko pobrinuo se za ostalo.

Najbliži pogotku bio je u trećoj trećini Jääskä koji je u 52. minuti udarcem zapešća pogodio gornju gredu.

Prethodna utakmica Kao i obično, produžetak je trebao odlučiti o nadmoći – i tada je ponuđen sa svim novcem.

Već u prvom produžetku prilike su se ređale, iako su obje momčadi po jednom pokušale riješiti nadmoć. Pelicans zlatna kaciga Ryan Lasch jednom je gađao pak u okvir gola.

U drugom produžetku, mjesta su počela naizmjenično kapati objema momčadima.

Nakon dobre 92 minute igre HIFK Eetu Koivistoinen otvorila se prilika od tisuću dolara za protunapad. Kokko je već imao vremena baciti pogled iza sebe, ali je trenutak ranije paket Pelicansa protratio svoje mjesto slave Michael Jordan ispružio nogu na putanji Koivistoinenova udarca koji je došao izravno iz dodavanja.

Nakon dobrih 96 minuta igre HIFK Miro Väänänen zauzvrat je zabio pak u stativu.

No, stotinjak minuta odrađeno je bez rješenja. Prekid petog seta bio je previše i za mnoge gledatelje. Kad je počeo treći produžetak, u dvorani je već bilo dosta praznih klupa.

Publika više nije morala dugo čekati. Vesalainen je postigao svoj prvi pogodak u seriji kod 104.25 za odluku 2-1.

“Bio je to nevjerojatan izljev emocija. Cijela dvorana je eksplodirala, baš je sladak osjećaj”, rekao je heroj.

Bila je to sedma najduža utakmica u povijesti lige. No, ostalo je još 30 minuta do najduže utakmice između HIFK-a i Ilvesa u proljeće 2015. godine.

“Još bih mogao igrati jako dobro. Tako smo dobro trenirali”, nasmijao se Vesalainen.

Serija utakmica sljedeća utakmica igra se u četvrtak u Lahtiju. Iako je HIFK izbjegao prvi metak, isto će morati učiniti još tri puta.

Pelicansi vode u četvrtfinalnoj seriji s pobjedom od 3-1, ali praktički svaki meč u seriji bio je igra s golom.

U posljednja dva susreta HIFK-u je osigurao i siguran čuvar mreže Niko Hovinen, koji je u utorak navečer napravio 40 obrana. Prema viđenom, Hovinen će u svim preostalim utakmicama HIFK-a u sezoni startati između vratnica.

U povijesti SM lige samo je jednom postignut poraz od 0-3 u seriji utakmica. Pokojni Espoon Blues već je napravio taj trik u četvrtfinalu proljeća 2012. protiv KalPa.

O tome se pričalo i u kabini HIFK-a uoči utakmice u utorak.

“Naravno da smo razgovarali o tome. A znamo i da smo dobra i sposobna momčad. Zašto ne možemo?”

HIFK-ov tim također ima iskustva u prelasku od 0 do 3. Timski fizioterapeut Tero Tolvanen naime radio u proljeće 2012. u Bluesu.

“Sigurno će sada biti malo straha i od strane Lahtija. Znamo da ćemo teško doći i dati sve od sebe u sljedećoj utakmici”, rekao je Vesalainen.

“Sigurno će biti tijesna utakmica. Protivnik uopće ne griješi.”

Peto četvrtfinale igra se u četvrtak u Lahtiju.

U 23:34: Ažurirani Vesalainenovi komentari na članak.

Ispravak u 23:44: Ispravljeno kada je Espoo Blues stigao iza tri pobjede 2012., a ne 2011.